Dla lekarza

Reklama
Reklama

Polecamy publikacje

Reklama
Reklama

Kontakt

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc

Biuro:
ul. K. Promyka 5 lok. 162
01-604 Warszawa

mail: astma.federacja@gmail.com 

Konto: Kredyt Bank SA
44150010121210101466220000

Porady Nadszedł czas na… właściwą kontrolę ciężkiej astmy.
Nadszedł czas na… właściwą kontrolę ciężkiej astmy. PDF Drukuj Email

raportZ okazji Światowego Dnia Astmy Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP przedstawia raport „Astma ciężka. Sytuacja pacjentów w Polsce”. Raport jest najszerszym opracowaniem w Polsce na temat astmy.

W Polsce na alergię choruje około 12 mln ludzi, czyli około 30 % populacji. Liczba chorych stale rośnie. Ok 4 mln osób ma objawy astmy ciężkiej, a jedynie niespełna 2 miliony pacjentów ma świadomość swojej choroby. Na astmę ciężką alergiczną choruje kilka procent społeczności chorych na astmę. Jest to zaledwie kilkutysięczna grupa chorych, ale przebieg ich choroby wiąże się z najpoważniejszymi powikłaniami i bardzo ogranicza jakość życia.

Astma ciężka alergiczna, to choroba, która objawia się kaszlem, dusznościami, uciskiem w klatce piersiowej, ograniczeniami w wysiłku fizycznym, nocnymi przebudzeniami z powodu nasilenia objawów choroby, a także często występującymi zaostrzeniami. Astma jest chorobą na całe życie. Jest uznawana za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Astma dotyka ludzi w różnym wieku, choć najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie.

Wśród najpoważniejszych czynników ryzyka rozwoju astmy ciężkiej najistotniejszym jest narażenie na dym papierosowy (palenie czynne i bierne) kolejne miejsca zajmują infekcje układu oddechowego, kontakt z alergenami, otyłość a nawet zaburzania psychiczne.

Leczenie pacjentów z ciężką astmą wiąże się z występowaniem wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • cukrzyca posteroidowa,
  • osteoporoza,
  • choroby wzroku (zaćma i jaskra),
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia psychiczne i hormonalne,

oraz wiele innych, łącznie z zaburzeniami wzrostu i dojrzewania płciowego u dzieci.

U co 5 pacjenta z ciężką postacią astmy, pomimo stosowania rekomendowanych leków, nie uzyskuje się oczekiwanej kontroli objawów. Chorzy Ci bardzo często muszą zrezygnować z pracy, swoich codziennych aktywności. Problemem staje się chociażby wyjście do sklepu. Koszty leczenia chorych cierpiących na astmę ciężką są bardzo wysokie i stanowią ponad 50% wszystkich kosztów przeznaczonych na opiekę chorych na astmę. W Europie średni koszt leczenia astmy ciężkiej jest 13-krotnie wyższy niż koszt leczenia astmy o zwykłym przebiegu. Z danych NFZ wynika, że w 2014 roku łączne koszty związane z hospitalizacją chorych na astmę w Polsce wyniosły 86 milionów złotych. Poza kosztami bezpośrednimi co najmniej drugie tyle stanowią koszty pośrednie wynikające m.in. z utraconych dni pracy. Zostają jeszcze niepoliczalne koszty związane z cierpieniem i zaburzeniami funkcjonowania chorego w rodzinie i społeczeństwie.

Pacjent z rozpoznaną ciężką postacią astmy powinien przebywać pod opieką ośrodków, które specjalizują się w prowadzeniu chorych na ciężką, oporną na leczenie astmę oskrzelową.

Od marca 2013 trwa w Polsce program lekowy, który jest ogromnym postępem w opiece nad pacjentami z ciężką astmą.

Jeśli w terapii astmy jesteś zmuszony stosować duże dawki sterydów wziewnych i leków rozszerzających oskrzela, masz częste zaostrzenia choroby, przez połowę dni w roku stosujesz doustne sterydy a w badaniu spirometrycznym jest ciągła obturacja być może jesteś chorym na ciężką postać choroby. Jeśli dodatkowo jesteś uczulony na alergeny całoroczne (roztocza, pleśnie, sierści zwierząt) skontaktuj się z ośrodkami poniżej bo jest szansa także dla Ciebie na normalne zycie.

Zobacz raport

 

 

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama