Światowy Dzień Astmy

Światowy Dzień Astmy (World Asthma Day - WAD) jest obchodzony co roku w pierwszy wtorek maja. W 2023r. jest nim 2 maja.
Od 30 lat organizatorem obchodów jest organizacja pn. Global Initiative for Asthma (GINA). Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem "Asthma care for All"
Z perspektywy globalnej zachorowalności i śmiertelności związana z astmą dotyka głównie kraje o niskich i średnich dochodach. GINA stara się zmniejszyć to obciążenie, zachęcając liderów opieki zdrowotnej i lekarzy do systematycznego zwiększania dostępności do skutecznych leków i uznanych sposobów terapii.

Astma to choroba przewlekła, a jej rozwój zależy od predyspozycji genetycznych oraz od czynników środowiskowych. Zaczyna się najczęściej w dzieciństwie i towarzyszy choremu przez całe życie, stanowiąc istotne obciążenie zarówno dla niego, jego rodziny oraz systemu opieki zdrowotnej.
Ze względu na wysoki wskaźnik zachorowalności staje się chorobą społeczną, a wzrost zapadalności na nią wpisuje się w trend epidemii chorób alergicznych. W Polsce objawy astmy ma ponad 4 mln osób, ale tylko ok. 2,2 mln ma świadomość choroby i jest aktywnie leczona. W tej  4-milionowej populacji chorych, grupa pacjentów z astmą ciężką stanowi jedynie 5 -10 %. Pomimo faktu, że ta postać astmy występuje stosunkowo rzadko, to wiąże się z najpoważniejszymi powikłaniami i najgorszym rokowaniem. Uporczywe objawy, częste zaostrzenia, konieczność hospitalizacji oraz ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, znacznie dezorganizują codzienność chorego i jego rodziny, upośledzają jakość życia oraz stanowią duże obciążenie psychiczne. Chorzy bardzo często czują się wykluczeni ze społeczeństwa przez ograniczenie możliwości pracy zawodowej i kontaktów towarzyskich, co może być przyczyną zaburzeń depresyjnych i lękowych.

Z okazji Światowego Dnia Astmy zapraszamy Państwa do zapoznania się z raportem "Życie z astmą ciężką. Punkt widzenia pacjenta i lekarza”, będący subiektywnym głosem dwunastu pacjentów. Poruszamy w nim zarówno wieloaspektowość potrzeb, pokazujemy proces diagnostyczny oraz ścieżkę leczenia, w tym leczenia nowoczesnymi, biologicznymi terapiami. Dużo uwagi w raporcie poświęcamy także emocjom, które towarzyszą chorym praktycznie od początku choroby i wywierają wpływ na różne obszary ich życia.

Ponad to 2 maja br. zapraszamy do udziału w organizowanym z okazji obchodów panelu dyskusyjnym dot. Raportu GINA 2023. Jest to okazja do poznania faktów o astmie oraz opinii światowych ekspertów.  

Rejestracja na panel: https://www.ersnet.org/events/world-asthma-day-2023/

Zachęcamy także do poszerzenia wiedzy na temat astmy na naszej stronie oraz na sprawdzonych pod względem merytorycznym, zaprzyjaźnionych portalach:

www.dlapacjentow.pta.med.pl, www.szkolaastmy.mp.pl, www.totylkoastma.pl, www.posluchajswoichpluc.pl

 

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności