Dla lekarza

Reklama
Reklama

Polecamy publikacje

Reklama
Reklama

Kontakt

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc

Biuro:
ul. K. Promyka 5 lok. 162
01-604 Warszawa

mail: astma.federacja@gmail.com 

Konto: Kredyt Bank SA
44150010121210101466220000

Aktualności
Aktualności
W środę Światowy Dzień POChP - choroby niedocenianej - informacja PAP PDF Drukuj Email
Źródło: PAP, aktualizacja: 13.11.2012 15:15                 

pap logoChoć przewlekła obturacyjna choroba płuc może być problemem nawet 2 mln Polaków, wciąż jest słabo diagnozowana i niedoceniana przez lekarzy i pacjentów - mówiono na wtorkowej konferencji prasowej przed przypadającym na środę Światowym Dniem POChP.

POChP jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego. Nieodwracalnie ogranicza przepływ powietrza przez drogi oddechowe na skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli i oskrzelików oraz rozedmy płuc. Proces postępuje z czasem. Objawia się przede wszystkim dusznością, świszczącym oddechem, nadmiarem wydzielanego śluzu oraz kaszlem. POChP jest często mylona z astmą, która dotyczy większych oskrzeli, nie niszczy miąższu płuc i zwykle ma podłoże alergiczne. 

Więcej…
 
Światowy Dzień POChP 14 listopada PDF Drukuj Email

"Nie jest jeszcze za późno!"

WCD logo

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) – ciężkiej, zapalnej choroby układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach i uszkodzenia wielu innych narządów, m.in. serca, wątroby i kości.

Światowy Dzień POChP organizowany jest, począwszy od 2002 r., przez Światową Inicjatywę Zwalczania POChP (ang. Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease – GOLD) we współpracy ze środowiskami medycznymi i organizacjami zrzeszającymi chorych. Co roku w ponad 50 krajach świata odbywają się konferencje, spotkania i festyny, których celem jest popularyzacja wiedzy o POChP, obniżenie liczby zachorowań i zgonów
z powodu tej choroby oraz poprawa jakości życia chorych.

Więcej…
 
Omalizumab będzie refundowany! PDF Drukuj Email

Wspólny wysiłek pacjentów i lekarzy przyniósł efekty.

Z przyjemnością informujemy że resort zdrowia opublikował projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 listopada 2012 r. Na liście refundacyjnej znalazły się nowe substancje, m.in. omalizumab.

Omalizumab jest lekiem o potwierdzonej skuteczności w leczeniu IgE zależnej astmy oskrzelowej opornej na leczenie, rekomendowanym przez polskie i zagraniczne towarzystwa naukowe. W licznych badaniach klinicznych udokumentowano jego skuteczność w poprawie stanu klinicznego i jakości życia w rozpatrywanej populacji pacjentów. Terapia omalizumabem jest względnie bezpieczna a udokumentowane poważne działania niepożądane, nieliczne.
Nowy lek zawierający omalizumab (2 kody EAN) będzie refundowany w ramach programu leczenia ciężkiej astmy alergicznej. Szczegóły na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz: Informacja prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewskiego - Konsultanta Krajowego w dziedzinie Alergologii
 
Co czwarty chory na astmę pali papierosy. Jeden z trzech Polaków to palacz. PDF Drukuj Email
2012-10-12 ["Dziennik Gazeta Prawna"]
papieros

Papierosy pali ponad 32 proc. Polaków; większość uzależniła się przed osiągnięciem dorosłości; blisko połowa z nich pali w obecności dzieci, rocznie rodzi się ok. 100 tys. dzieci, których matki paliły w ciąży - mówił w Sejmie p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego.

W czwartek posłowie zapoznali się ze sprawozdaniem z realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w 2011 r.; przestawił je p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego Marek Posobkiewicz. Solidarna Polska i Ruch Palikota wniosły o odrzucenie tego sprawozdania.

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego TNS Pentor przeprowadził w grudniu zeszłego roku badania, które pokazały, że papierosy pali 37 proc. mężczyzn i 27 proc. kobiet w Polsce; ogółem pali 32 proc. Polaków. Jak podkreślił Posobkiewicz, 48 proc. z nich pali w obecności dzieci, rocznie rodzi się blisko 100 tys. dzieci, których matki paliły w ciąży. Palacze najczęściej uzależniają się przed osiągnięciem dorosłości.

Więcej…
 
Współpraca z Medycyną Praktyczną PDF Drukuj Email
Informujemy członków Federacji i wszystkich chorych na astmę, alergie i POCHP, że Federacja podjęła współprace z Medycyną Praktyczną. Federacja jest patronem stron poświęconych astmie astmie oskrzelowej.

logo mpMedycyna Praktyczna to wiodący krajowy wydawca literatury fachowej oraz największe polskie centrum informacji medycznej dla lekarzy. Od kilku lat rozbudowują portal mp.pl o informacje przeznaczone dla pacjentów.

Bardzo istotną część portalu internetowego Medycyny Praktycznej stanowią Poczet Lekarzy oraz Placówki Medyczne. Najważniejszym elementem Pocztu są indywidualne wizytówki lekarzy, które są miejscem do zamieszczenia wyrazów podziękowania i uznania ze strony pacjentów oraz referencji od kolegów lekarzy. Aktualnie w portalu swoje wizytówki ma już ponad 55000 lekarzy z całego kraju. W serwisie Placówki Medyczne prezentuje niemal wszystkie szpitale, przychodnie oraz gabinety lekarskie, wraz z informacjami dotyczącymi wykonywanych zabiegów, leczonych chorób oraz lekarzy przyjmujących w placówce. Obecnie bez trudu znajdziecie Państwo informacje o lekarzach specjalistach alergologii i pneumonologii blisko miejsca zamieszkania.

Współpraca z Medycyną Praktyczną to dalszy etap konsolidacji środowisk chorych i lekarzy dla dobra obu tych grup.

 
Konferencja o astmie ciężkiej 10.10.2012 PDF Drukuj Email
10 października 2012 r. chorzy na astmę ciężką alergiczną z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji prasowej po raz kolejny zaapelowali do Ministra Zdrowia o wprowadzenie programu lekowego dla tej grupy chorych. Konferencje prowadził Przewodniczący Federacji dr Piotr Dąbrowiecki a uczestniczyli w niej zaproszeni pacjenci z astmą ciężką oraz Profesor Piotr Kuna, Dyrektor Szpitala im. Barlickiego w Łodzi oraz były prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Konferencja została zorganizowana dokładnie rok po opublikowaniu przez Ministerstwo Zdrowia projektu rozporządzenia wprowadzającego program lekowy, który to projekt do dziś nie został zatwierdzony (7 października 2011 roku projekt został wysłany do konsultacji społecznych).               

10 października minął również miesiąc od wysłania przez Federację pisma do Ministra Zdrowia, na które do dziś pacjenci nie otrzymali odpowiedzi
.

Więcej…
 
Odpowiedź prezesa NFZ na pytanie RPP o zasady wypisywania recept na antybiotyki PDF Drukuj Email

img

Rzecznik Praw Pacjenta otrzymał odpowiedź od prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na wystąpienie w sprawie sposobu wypisywania przez lekarzy recept na antybiotyki.

Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęły sygnały, które świadczą o braku wskazywania na recepcie przez lekarzy odpowiedniego poziomu przysługującej refundacji w przypadku antybiotyków. Lekarze przystępując do leczenia pacjentów konkretnym antybiotykiem, zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego powinni kierować ich na badania posiewowe (antybiogram).

Więcej…
 
Losowanie nagrody PDF Drukuj Email

Znamy juz laureata tegorocznych obchodów Światowego Dnia Spirometrii w Polsce. Zostało nim Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o. w Tuchowie przy ul. Szpitalnej 1

Losowanie odbyło się przed kamerami Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego w dniu 7 lipca 2012 , o godz. 21.45. - zobacz program

Ośrodek zostanie obdarowany spirometrem EasyOne Model 2001 ufundowanym przez firmę AeroMedika.

Serdecznie gratulujemy i jednoczesnie pragniemy przypomnieć, że proces rejestracji wyników akcji dla wszystkich uczestników trwa do 15 lipca 2012 r. Bardzo prosimy przedstawicieli placówek - uczestników akcji o wypełnienie formularza znajdującego się w zakładce Rok 2012 -> Statystyka akcji - link tutaj: 

Dane z wypełnionych formularzy stworzą ogólnopolski wynik akcji obchodów Światowego Dnia Spirometrii, który zostanie przekazany do European Lung Foundation. 


 

 

 
Dziękujemy mediom PDF Drukuj Email
Światowy Dzień Spirometrii obchodzony z inicjatywy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc - 27 czerwca 2012 r. odbił się szerokim echem w mediach ogólnopolskich oraz regionalnych. Konferencja prasowa, która odbyła się 22 czerwca br. w Centrum Konferencyjnym PAP w Warszawie, gościła  przedstawicieli ponad 20 redakcji  prasowych, radiowych  oraz telewizyjnych, a także znakomitych gości m.in. z Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Biura Rzecznika Praw Pacjenta i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Pod koniec czerwca ukazało się ponad 280 publikacji, mających na celu zachęcenie do bezpłatnych badań spirometrycznych, które ukazały się pod koniec czerwca br. w telewizji, prasie, radiu oraz Internecie.
Więcej…
 
Bezpłatne badania płuc w całej Polsce PDF Drukuj Email

 Z okazji  Światowego Dnia Spirometrii, w kilkudziesięciu placówkach zdrowia w całej Polsce można będzie wykonać bezpłatne badanie spirometryczne płuc. Badania, które  potrwają od 27 do 29 czerwca, zainicjowały Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i  POChP wraz z Polskim Towarzystwem Chorób Płuc. Podsumowanie światowego dnia spirometrii odbędzie się na kongresie ERS w Wiedniu.

Spirometria jest nieinwazyjnym badaniem, które pozwala ocenić pojemność i przepływ powietrza przez  płuca oraz  ich funkcję. Jest niezbędna do potwierdzenia diagnozy poważnej, skracającej życie choroby układu oddechowego: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Takie stanowisko przyjęła w swoich wytycznych Światowa Inicjatywa na Rzecz Zwalczania POChP (GOLD).

Więcej…
 
Światowy Dzień Astmy PDF Drukuj Email

 

1 maja to również Światowy Dzień Astmy. 

Na astmę oskrzelową choruje ponad 4 miliony Polaków. Ponad połowa nie wie o swojej chorobie. Przypominamy wszystkim osobom mającym kaszel, świsty podczas oddychania
i uczucie duszności, że to może być ASTMA.

Według Prof. Barbary Rogali, prezydenta Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), aż 70 proc. chorych na astmę ma objawy alergicznego nieżytu nosa (ANN jest reakcją zapalną błony śluzowej nosa na alergeny), a u 20 proc. osób z ANN rozwija później astma oskrzelowa. Szacuje się, że alergiczny nieżyt nosa zwiększa jej ryzyko od 3
do 11 razy, a jeśli występuje razem z atopowym zapaleniem skóry - nawet 15-krotnie.

Więcej…
 
Specjaliści praktykujący prywatnie maja prawo do wystawiania zaświadczeń o chorobie przewlekłej PDF Drukuj Email
Sprowokowani przez listy nadsyłane przez członków Federacji dotyczące nieuznawania przez lekarzy POZ zaświadczeń od prywatnie praktykujących alergologów i pneumonologów zapytaliśmy Centrale NFZ o opinię w tej sprawie. Zgodnie z odpowiedzią z NFZ przesłaną do Przewodniczącego Federacji Piotra Dąbrowieckiego lekarz praktykujący prywatnie, jeśli jest pewien stawianego rozpoznania o chorobie przewlekłej powinien wystawić stosowne zaświadczenie, aby umożliwić lekarzowi POZ dostosowane do potrzeb chorego (refundowane) leczenie. 
Więcej…
 
Światowy Dzień Chorego PDF Drukuj Email

 

VI Forum Liderów Organizacji Pacjentów

Z okazji Światowego Dnia Chorego w dniach 10 - 11 lutego w Warszawie odbyło się VI ogólnopolskie spotkanie liderów organizacji pacjentów, organizowane przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Zakon Posługujących Chorym – Ojcowie Kamilianie. Uczestnikami konferencji byli liderzy ponad 150 organizacji pacjenckich.


Pierwszego dnia z uczestnikami konferencji spotkał się Minister Zdrowia – Bartosz Arłukowicz oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia – Maciej Dworski. Obecny był także sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia – Jakub Szulc.

Podczas spotkania przedstawiciele organizacji pacjentów mieli szansę przedstawić im swój punkt widzenia i zwrócić uwagę na problemy z jakimi borykają się na co dzień. Pacjentów chorych na astmę, alergie i POCHP reprezentował Piotr Dąbrowiecki, Przewodniczący Federacji. W trakcie debaty poruszono temat edukacji przewlekle chorych (astma, pochp), w kontekście dostępności nowoczesnego leczenia dla tej grupy pacjentów.

Minister Zdrowia  Bartosz Arłukowicz entuzjastycznie odniósł się do tematu edukacji chorych na astmę i POChP jako skutecznej metody poprawy efektywności leczenia. Minister obiecał w tym względzie pomoc resortu.

Podczas drugiego dnia, uczestnicy konferencji mieli okazje wysłuchać następujących wykładów:
1. „Starzenie się, starość – cele życiowe”, prof. Cezary Włodarczyk – Uniwersytet Łódzki
2. „Choroby Mózgu w wieku podeszłym”, prof. Grzegorz Opala – Śląski Uniwersytet Medyczny
3. „Prawa pacjenta w UE w świetle badań przeprowadzonych przez ACN w 2010r.”, Teresa Petragolini – Dyrektor Active Citizenship Network

 

 

 
Ustawa refundacyjna PDF Drukuj Email

Obowiązująca od 1 stycznia 2012 ustawa refundacyjna budzi wiele kontrowersji i niepokojów wśród pacjentów i środowiska lekarskiego. Niniejszym więc pragniemy wspólnie z Państwem uporządkować tą dyskusję, na bieżąco prezentować stanowiska i postulaty wszystkich interesariuszy, a także zaprosić Państwa do wypracowania spójnego stanowiska w sprawie postulowanych zmian w ustawie.

Prosimy więc o zapoznanie się z przedstawionymi w załączeniu stanowiskami środowiska specjalistów i ekspertów skupionych w organizacjach pacjenckich i naukowych. Szczególnie polecamy Apel Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej do polskich pacjentów. 

1. Apel Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej

2. Postulaty Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP

3. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

 
Spirometria w Sejmie PDF Drukuj Email

Spirometria dla nowego składy parlamentarnego, 14-15 grudnia 2011

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POChP wraz z Wojskowym Instytutem Medycznym przeprowadza badania spirometryczne w Sejmie RP w dniach 14-15.12.2011 w godzinach 9-15.

Po wykonaniu spirometrii każdy Poseł będzie mógł odbyć konsultacje specjalistyczne a w szczególności osoby z nieprawidłowym wynikiem badania spirometrycznego płuc.

Już po raz drugi posłowie wykonują badanie spirometryczne. Poprzednie badanie odbyło się w październiku 2010 roku. Przebadano wtedy 276 osób i rozpoznano chorobę obturacyjną płuc u 26 badanych.

Kilku posłów zgodziło się być ambasadorami zdrowia oddechowego w Polsce.

Więcej…
 
Światowy Dzień POChP PDF Drukuj Email

W dniu 16 listopada 2011 roku obchodzimy Światowy Dzień POChP. Z tej okazji Federacja wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarze dla Zdrowia zoorganizowała  w dniu 15 listopada 2011 r. o godzinie 11.00, w Centrum Prasowy  PAP, ul. Bracka 6/8 konferencję prasową połączoną z debatą, której głównym tematem było podsumowanie ogólnopolskiej akcji spirometrycznej w ramach Polskiego Dnia Spirometrii.

Wyniki akcji spirometrycznej stały się kanwą do dyskusji na temat roli wczesniej diagnostyki i jej wpływu na ogólne koszty leczenia przewlekłych obturacyjnych chorób płuc.

Więcej…
 
Nagroda za uczestnictwo w Polskim Dniu Spirometrii PDF Drukuj Email

Znamy już laureata Polskiego Dnia Spirometrii, wybranego na zasadach losowych wśród wszystkich zarejestrowanych uczestników ogólnopolskiej akcji spirometrycznej.

Losowanie nagrody głównej odbyło się podczas emisji programu Alchemia Zdrowia i Urody, TVP Warszawa, w dniu 29 października br. o godz. 18.15 ( powtórka w niedziele 30.10 br. o godzinie 8.10).

Spirometr przenośny  SPIROBANK G, ufundowamy przez firmę ERES Medical otrzymuje:
Niepubliczna Przychodnia Rodzinna ESKULAP w Biskupcu

(ul. Armii Krajowej 2A) 

 
 
 
 
Atlasy pulmunologiczne Wydawnictwa Mardeno otrzymują:
(podana kolejność zgodna w kolejnością losowania)
1.Specjalistyczna Praktyka Lekarska w Zgorzelcu (ul. Iwaszkiewicza31A/2)
2. Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc w Pińczowie (ul. Armii Krajowej 6)
3. Przychodnia Południe w Częstochowie (ul. Mireckiego 29a)
4. Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni (ul. Powstania Styczniowego 9b)
5. Podkarpacki Ośrodek Pulmunologii i Alergologii w Rzeszowie (ul. Moniuszki 8)
6. Jędrzejowskie Centrum Medyczne Sp z o.o. w Jędrzejowie (ul. B.Chrobrego 9)
7. NZOZ Sokrates w Zgłobieniu (Zgłobień 67A)
8. LM-MED s.c. we Wrocławiu ( ul. Budziszyńska 39)
9. Przychodnia Rodzinna CITO-MED w Kowarach (ul. 1 maja 2A)
10. VITA Centrum Zdrowia w Starachowicach (ul. Borkowskiego 1)
11.Przychodnia Lekarska Starachorzowskiej Fundacji Zdrowia i Ekologii w Chorzowie (ul. Narutowicza 3)
12. Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie (ul. Jagiellońska 78)
13. NZOZ Medicus-X w Skarżysku-Kamiennej (ul. Apteczna 8)
14. NZOZ Panaceum s.c. w Pruchniku (ul. Szkolna 10)
15. Specjalistyczna Przychodnia Lekarska dla Pracowników Wojska w Warszawie (ul. Nowowiejska 31)
16. NZOZ Przychodnia Rodzinna w Miechowie (ul. Słowackiego 13)
17. Specjalistyczna Przychodnia Lekarska "INTERPED" w Częstochowie (Al. Wolności 46)
18. Przychodnia Medycyny Rodzinnej MEDEOR w Lesznie ( Al. Konstytucji 3 Maja 2)
19. Urząd Dzielnicy Warszawa Praga Południe w Warszawie (ul. Grochowska 274)
20. NZOZ Clinica Vitae w Gdańsku (ul. Kochanowskiego 114)
 

GRATULUJEMY !!! 

 
 
Polski Dzień Spirometrii PDF Drukuj Email

Zainicjowany, po raz pierwszy w roku 2010 na skalę światową, Dzień Spirometrii przypada na 14 października. Obchody światowe odbywają się raz na dwa lata. Niemniej jednak ze względu na priorytety obszaru zdrowotnego Polskiej Prezydencji w Radzie Europy uznaliśmy, że zasadna będzie organizacja Polskiego Dnia Spirometrii w dniu 14 października 2011 r.

W tym dniu, w całej Polsce udało nam się zmobilizować do współpracy 250 placówek które oferowały pacjentom bezpłatne badanie spriometryczne. Ze wszech miar akcja zasłużyła na miano ogólnopolskiej masowej spirometrii.  

Współorganizatorem akcji było Polskie Towarzystwo Chorób Płuc. Wspierały  nas wybitne ośrodki medyczne - Wojskowy Instytut Medyczny, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, a także środowisko naukowe skupione w Polskim Towarzystwie Alergologicznym. Na najwyższe uznanie zasługuje również postawa kierownictwa Narodowego Funduszu Zdrowia, które poprzez akcję mailingową zachęcało do włączenia się do akcji wszystkich Świadczeniodawców. 

Z relacji placówek-realizatorów wynika, że zainteresowanie akcję wśród pacjentów było ogromne. Ilość obsłużonych pacjentów na jedną placówkę zależna oczywiście od możliwości personalno-sprzętowych i wielkości ośrodka częstokroć zmuszała kierowników placówek do przedłużenia czasu wykonywania badań bądź też do ustalania kolejnych terminów akcji spirometrycznych.  Przykładowo NZOZ Poradnia Chorób Płuc w Słupsku zdecydowana, że dniu 5 i 11 listopada br. odbędzie się kolejna tura badań. Rekordziści akcji odnotowali blisko 200 przyjęć na placówkę. Z wstępnych szacunków wynika, że akcja może zakończyć się bezprecedensowym wynikiem ok. 7000 spirometrii wykonanych jednego dnia w całej Polsce.  

Jest to olbrzymi sukces całego środowiska medycznego, za który jesteśmy Państwu wdzięczni i serdecznie dziękujemy w imieniu pacjentów. 

 

 

 
Jakość życia chorych z POChP PDF Drukuj Email

W dniu 10.03.2011 w Warszawie z inicjatywy Polskiej Federacji Stowarzyszen Chorych na Astmę, Alergię i POChP odbyła się konferencja poświacona poprawie jakości życia chorych na przewlekłą obturacyjna chorobe płuc.

Lepszy dostęp do rehabilitacji oddechowej, domowej tlenoterapii i nowoczesnych leków oraz system kompleksowej opieki nad pacjentem poprawiłyby długość i jakość życia chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) zauważyli obecni na spotkaniu eksperci. Konferencje rozpoczęła Pani Jadwiga Kaminska Prezes Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia przedstawiając uczestników spotkania.

 
Więcej…
 
Dylematy modelu partnerskiego PDF Drukuj Email

11 maja 2011 r., Forum, Lekarz-Pacjent, W stronę partnerskiego modelu leczenia

Charakter relacji lekarz – pacjent jest trudny do zdefiniowania. Każdorazowo jest to relacja dwóch ludzi, dość intymna i trudna obiektywnie do zbadania. Jednak na podstawie opinii, refleksji, a także wyraźnych postulatów można wyrobić sobie pogląd  od czego zależy i jak można ją wzmocnić i kształtować.

Z pewnością jest to relacja pomocowa, oparta na nierównomiernym rozkładzie wiedzy i informacji z jednej strony i dużej dawce zaufania z drugiej. 

Więcej…
 
Wydarzenia PDF Drukuj Email

W stronę partnerskiego modelu leczenia, FORUM Lekarz-Pacjent, 11 maja 2011r., Centrum Zielna

W dniu 11 maja 2011 r.,  w Centrum Zielna przy ul. Zielnej 37 w Warszawie odbyło interesujące spotkanie - FORUM Lekarz-Pacjent, W stronę partnerskiego modelu leczenia. 
Celem spotkania było zdefiniowanie podstawowych zasad obowiązujących w relacji lekarz-pacjent, którymi kierować się mają obie strony, tak aby leczenie było skuteczniejsze, trwalsze i niosło mniejsze ryzyko powikłań. 

Więcej…
 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 7

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama