Z okazji Światowego Dnia POCHP przypadającego w tym roku w dniu 20 listopada Polskie Towarzystwo Chorób Płuc i Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP organizuje na terenie Mazowsza obchody Dnia POCHP polegające na wykonywaniu bezpłatnych badań spirometrycznych wraz z próbą rozkurczową a także konsultacjami specjalistycznymi .
Na badania zapraszamy osoby palące tytoń po 40 roku życia z objawami duszności wysiłkowej
Badania będą odbywać się w godzinach od 9 do 14: 00 w kolejnych dniach:
18.11.2013 poniedziałek - Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc Warszawa ul. Płocka 26
19.11.2013 wtorek - CSK MSWIA Warszawa ul. Wołowska 137
20.11.2013środa - Wojskowy Instytut Medyczny Warszawa ul. Szaserów 128
21.11.2013 czwartek- Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku ul. Narutowicza 80
22.1.2013 piątek - Poradnia Specjalistyczna Warszawa Praga PŁN ul. Dąbrowszczaków 5
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) znajduje się na czwartym miejscu, jako przyczyna umieralności ludzi na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na POChP choruje ok. 210 mln ludzi, a co roku 3 mln umiera z powodu tej choroby. Umieralność z powodu POChP rośnie w zastraszającym tempie. Szacuje się, że 2020 roku będzie trzecią pod względem częstości zgonów chorobą na świecie.
Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc rozpoznajemy najczęściej w grupie osób po 40 roku życia aktywnie palących tytoń lub takich, które wcześniej paliły przez wiele lat. Bierne palenie ma także charakter obciążający ryzykiem rozwoju POChP. Według statystyk spośród osób palących tytoń jedna trzecia ma szansę zachorować na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Zmiany płucne w POChP charakteryzują się nie całkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ograniczenie to jest zwykle postępujące i wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią zapalną płuc na szkodliwe pyły lub gazy.
Objawy POCHP to duszność pojawiająca się w czasie wysiłku a także kaszel z lub bez wykrztuszania plwociny. Do rozpoznania POCHP jest niezbędne wykonanie badania spirometrycznego z próbą rozkurczową.
Chorzy z POChP dostosowują swoje życie do przebiegu choroby, która nie powstaje z dnia na dzień. Lata palenia i przewlekający się proces zapalny wpływają na zachowanie chorego. Stopniowo rezygnuje on z aktywności i przyzwyczaja się do ograniczeń wywołanych objawami choroby. Przewlekłe niedotlenienie organizmu wraz z często występującymi zaburzeniami krążenia mózgowego może prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych oraz zmian nastroju i zachowania.
Proces zapalny toczący się w płucach dotyka całego organizmu. Obecnie uważa się, że POCHP to choroba wielonarządowa.
Okazuje się, że zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej w tym zawału mięśnia sercowego i nagłej śmierci sercowej. Przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego powodując zwiększenie ryzyka udaru mózgu i zaburzeń krążenia mózgowego. U chorych z POChP dochodzi do zahamowania zjawiska apoptozy a nasilają się procesy angiogenezy i mutagenezy, co doprowadza do wzrostu ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej. Rak płuca to nie jedyny nowotwór częściej występujący u chorych na POChP. Raki żołądka, jelita grubego, pęcherza moczowego, macicy częściej występują u osób palących tytoń, u których rozwija się POChP.
Przewlekła obturacyjną choroba płuc to choroba wielonarządowa rozpoczynająca się w płucach, ale dotykająca całego człowieka. Im dłużej trwa choroba, tym większe spustoszenie powoduje w całym organizmie. Nie zwlekaj wykonaj badanie spirometryczne i udaj się na konsultacje specjalistyczną. Wykaz ośrodków i lekarzy w zakładce lekarz blisko domu.