Badaj się i lecz. Samo nie przejdzie

Właśnie rusza kampania edukacyjna „Badaj Się i Lecz!”. Jej celem jest uświadomienie Polakom, że kontynuacja terapii chorób przewlekłych, jak również wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia są niezwykle istotne, również podczas pandemii COVID-19. Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, czy choroby płuc nie będą czekać na ustąpienie pandemii. Dlatego, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów lub wyczerpania zapasu leków, nie można zwlekać z teleporadą lub wizytą u lekarza. Wczesna diagnostyka i kontynuacja leczenia są kluczowe by poprawić stan zdrowia pacjentów.

W obawie przez zakażeniem koronawirusem, wiele osób unika lekarzy, przychodni i szpitali. W przypadku zaostrzenia objawów choroby lub pojawienia się niepokojących dolegliwości, pacjenci niejednokrotnie wolą przeczekać je w domu niż szukać pomocy lekarskiej. Tymczasem, objawy te mogą świadczyć np. o początkach cukrzycy, zawale serca, udarze mózgu czy poważnych chorobach płuc, które nieleczone lub niewłaściwie kontrolowane mogą być równie groźne jak skutki zakażenia koronawirusem.

Eksperci wskazują, że w ostatnich miesiącach wyraźnie spadła liczba nowych rozpoznań, a także liczba hospitalizacji z powodu niewydolności serca, zawału serca, udaru mózgu, czy innych chorób m.in. nowotworów. Konsekwencje opóźnienia diagnostyki lub przerwania leczenia chorób przewlekłych mogą być bardzo poważne. Dlatego też specjaliści zwracają się do pacjentów, aby korzystali z konsultacji lekarskich.

Kaszel i duszności nie muszą od razu oznaczać infekcji koronawirusem i początków COVID19. Najczęściej to objawy astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Połowa chorych nie wie że za tymi objawami stoi przewlekła choroba, a więc nie mogą stosować odpowiedniego leczenia. Brak rozpoznania to duży problem, który w ostatnich miesiącach uległ szczególnemu nasileniu – mówi dr med. Piotr Dąbrowiecki, Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na astmę  alergie i POCHP.

Apeluję do osób, które obserwują u siebie niepokojące objawy o kontakt z lekarzem rodzinnym. Choroby cywilizacyjne – m.in. cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia - nie czekają na koniec pandemii, wymagają diagnozy, a schorzenia już rozpoznane – kontroli i leczenia. My, lekarze rodzinni jesteśmy dla Państwa, zapraszamy do korzystania z teleporad oraz wizyt osobistych w placówkach ochrony zdrowia – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz – Migas, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Nie traktujmy pandemii zakażeń koronawirusem jako powodu niezgłaszania się do lekarza, czy wezwania pogotowia ratunkowego w przypadku wystąpienia nagłego pogorszenia zdrowia.
Nie obawiajmy się kontaktu z lekarzem i przy jakichkolwiek problemach zdrowotnych, badajmy się i leczmy. Pamiętajmy, że z powodu choroby COVID-19 umiera w Polsce około 10 osób dziennie, podczas gdy z powodu udaru mózgu umiera 80 osób, a z powodu chorób sercowo-naczyniowych aż 500 osób dziennie. Dlatego tak ważne jest to, byśmy badali się i leczyli, skutecznie korzystając ze wszystkich osiągnięć medycyny. Otwórzmy się też na nowe narzędzia takie, jak teleporada, e-recepta, one naprawdę ułatwiają nam życie.
– mówi dr n. med. Jakub Gierczyński, ekspert ochrony zdrowia z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Kampania "Badaj Się i Lecz” kieruje swoje przesłanie do wszystkich zdezorientowanych obecną sytuacją, zaniepokojonych swoim stanem zdrowia, szukających wskazówek i wiarygodnych informacji. Kampania zachęca do kontaktów z lekarzami szczególnie osoby chorujące przewlekle, ale także te, u których pojawiły się niepokojące objawy, mogące sugerować jakieś schorzenie jednocześnie wyjaśniając skutki zaniechania stałego leczenia, czy koniecznej diagnozy.

#BadajSieiLecz.

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności