Czy kaszel i duszność u chorego z POCHP to stan normalny czy objawy infekcji COVID19?

Objawy POCHP (czyli kaszel i duszności w trakcie wysiłku) nasilają się  często w  czasie przeziębienia (czyli choroby wirusowej powodującej zapalenie gardła, błony śluzowej nosa lub zatok ). Objawy przeziębienia występują około 1—2 dni po zakażeniu. Przeziębienie często rozpoczyna się okresem złego samopoczucia. Niektórzy pacjenci skarżą się w tym czasie na uczucie wyschniętego i piekącego  gardła, lub dyskomfort i drapanie w nosie. Choroba przeziębieniowa ustąpi po 5-7 dniach w wyniku stosowania prostych leków objawowych i nasilenia terapii wziewnej która chorzy stosują regularnie  a Covid 19 właśnie w tym czasie będzie powodował narastanie objawów tj. gorączki, kaszlu, duszności.

Pacjenci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem i chorobą COVID-19 mieli kaszel (z reguły suchy), gorączkę, uczucie nasilonej duszności. Czasami występowały  bóle mięśniowe,  ból głowy, ból gardła, produktywny kaszel lub zaburzenia węchu. Objawy zwykle pojawiały się między 2. a 14. dniem po zakażeniu – najczęściej w 7 dobie.

Chorzy na przewlekłe choroby układu oddechowego w tym POCHP są w grupie ryzyka cięższego przebiegu Covid19. Z grupy osób chorych przewlekle największe ryzyko ciężkiego przebiegu Covid19, mają pacjenci cierpiący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Jest ono 6  razy wyższe w stosunku do innych chorych przewlekle  oraz blisko 18 razy wyższe w porównaniu z pacjentami bez POChP. W przypadku POCHP w płucach chorych pod wpływem czynników drażniących (dym tytoniowy, zanieczyszczenia powietrza, stany zapalne) dochodzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalanego manifestującego się takimi objawami jak: kaszel (często z wykrztuszaniem dużej ilości wydzieliny), duszności głównie w trakcie wysiłku fizycznego. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na Covid19 należy przestrzegać zaleceń izolacji społecznej, często myć ręce, regularnie stosować leki wziewne i inne zapisane przez lekarza, nie  kontaktować się z osobami podejrzanymi o kontakt z osobami z Covid19. W przypadku konieczności wyjścia z domu (np. do lekarza) należy założyć rękawiczki i maseczkę ochronną).

Chorzy na  POCHP są w grupie ryzyka cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem i choroby Covid19. W ostatnio opublikowanych badaniach ryzyko ciężkiego przebiegu choroby (w tym zgonu) było 6 razy wyższe w stosunku do innych chorych przewlekle  oraz blisko 18 razy w porównaniu z pacjentami bez POChP. Chorzy na POCHP stanowią nie jednolitą grupę. Mniejsze zagrożenie stanowi infekcja dla chorych z POCHP typ A a zdecydowanie większe dla osób z POCHP typ C i D. Chorzy leczeni z powodu POCHP, biorący prawidłowo leki wziewne na pewno łagodniej przechodzą chorobę niż chorzy mający objawy POCHP i Covid19 którzy nie maja rozpoznania i odpowiedniego leczenia.  

Leczenie POCHP prowadzimy zgodnie z wytycznymi GOLD.  Jeśli chory z POCHP wymaga leczenia przy pomocy sterydów wziewnych wraz z lekami rozszerzającymi oskrzela nie należy zwlekać z taką terapią. O leczeniu sterydami wziewnymi powinniśmy pomyśleć jeśli chory często się zaostrza (2 i więcej zaostrzeń w ciągu roku), jest chorym z wywiadem w kierunku astmy lub alergii (duża ilość eozynofilów we krwi), jest pacjentem wysokoobjawowycm (test MRC-2 pkt, CAT powyżej 10 pkt). W takim przypadku terapia sterydami wziewnymi zmniejszy ilość zaostrzeń choroby, poprawi jakość życia i zmniejszy objawy POCHP i nie należy jej odstawiać.

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności