Aktualności wypełniacz nad modułem

a

05 luty 2024

Federacja otrzymała tytuł Wielkiego Edukatora

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia rokrocznie organizuje konferencję noworoczną dla przedstawicieli mediów z całego kraju, podejmujących w swoich publikacjach tematykę zdrowia. Najważniejszą częścią Konferencji Noworocznej jest ogłoszenie wyników Konkursu Dziennikarz Medyczny Roku 2023. Oprócz nagród regulaminowych Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało honorowe tytuły i wyróżnienia dla dziennikarzy i organizacji szczególnie aktywnych…
03 luty 2024

Rada Organizacji Pacjentów

24 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie nowej Pani Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny z Radą Organizacji Pacjentów działającą przy Ministrze Zdrowia RP.W spotkaniu uczestniczyli Pani Minister Zdrowia Izabela Leszczyna i Podsekretarz Stanu Pan Marek Kos. W spotkaniu uczestniczyła Rada Pacjentów w pełnym składzie pod przewodnictwem Księdza Arkadiusza Nowaka – prowincjała Zakonu…
24 styczeń 2024

Dmuchamy z Orkiestrą

Płuca po pandemii to motto tegorocznego 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie mogło nas tam zabraknąć. Dlatego też Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP „dmucha z Orkiestrą” i zostaliśmy oficjalnym partnerem WOŚP. W całej Polsce zbierano pieniądze dla chorych z problemami płucnymi i w wielu miejscach…
15 Listopad 2023

Polska Koalicja Zdrowe Płuca

Koalicję utworzono z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc PTCHP w grudniu 2022 r. Jej nadrzędnym celem jest skuteczny lobbing na rzecz uznania chorób płuc za priorytet polskiej polityki zdrowotnej. Podczas tegorocznej konferencji z okazji Światowego Dnia POCHP kolejne organizacje przystąpiły do Polskiej Koalicji Zdrowe Płuca, w tym Polska Federacja Stowarzyszeń…
14 Listopad 2023

Rzucam czy rzuciłem?

Hasło "rzucić palenie" znajduje się na liście życzeń noworocznych co drugiego palącego. Można przecież nieustająco "rzucać" i nigdy skutecznie NIE RZUCIĆ. Od 30 lat, w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku obchodzimy go 16 listopada. Data ta motywuje nas do ponowienia starań, gdyż niestety…
14 Listopad 2023

Oddech to życie

Oddychanie uznajemy za coś oczywistego, ale dla blisko 391 milionów osób na całym świecie cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) nie jest to tak oczywiste. Oddychanie jest natomiast codziennym wyzwaniem. POChP pozbawia nas możliwości łatwego oddechu. Społecznie wiąże się z wysokimi kosztami dla osób chorych, ich opiekunów i systemu…
02 maj 2023

Szanse i wyzwania w leczeniu astmy

Z okazji Światowego Dnia Astmy publikujemy zapis rozmowy z dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, alergologiem z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego PIB w Warszawie. Jakie objawy mogą zwiastować astmę?Typowymi objawami astmy…
29 kwiecień 2023

Światowy Dzień Astmy

Światowy Dzień Astmy (World Asthma Day - WAD) jest obchodzony co roku w pierwszy wtorek maja. W 2023r. jest nim 2 maja.Od 30 lat organizatorem obchodów jest organizacja pn. Global Initiative for Asthma (GINA). Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem "Asthma care for All"Z perspektywy globalnej zachorowalności i śmiertelności związana…
15 luty 2023

Forum Organizacji Pacjentów

W dniach 8-9.02.2023 miało miejsce XVII Forum Organizacji Pacjentów. Rokrocznie w Forum biorą udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz ponad 150 organizacji pacjenckich. Pacjentów chorych na astmę alergie i POCHP reprezentował Piotr Dąbrowiecki z naszej Federacji. Podczas swojego wystąpienia miał szanse przedłożyć podstawowe…
15 Listopad 2022

Płuca na całe życie

Światowy Dzień POChP - 16 listopada 2022 - jest organizowany przez Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) we współpracy z pracownikami służby zdrowia i grupami pacjentów z POChP na całym świecie. Organizacja stawia sobie za cel podnoszenie świadomości, dzielenie się wiedzą i omawianie sposobów zmniejszenia obciążenia związanego z…
06 czerwiec 2022

Jaką mamy świadomość astmy?

Odpowiedź brzmi: NIEWIELKĄ, jak pokazują wyniki raportu z kompleksowego badania różnych aspektów astmy, jej przyczyn, strategii leczenia i życia z astmą, a także postrzegania społecznego tej choroby. Astma jest "niedodiagnozowana", bagatelizowana społecznie i ...jednocześnie dobrze leczona. Obecnie na całym świecie choruje ponad 330 milionów osób, a Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje,…

20 lat EFA

W dniu 6 maja 2011 EFA obchodziła 20-lecie istnienia. Podczas corocznego Walnego Zgromadzenia Członków
w Paryżu wybrano nowe władze Federacji. Prezesem Zarządu została Pani Breda Flood z Irlandii (Asthma Society of Ireland). Serdecznie gratulujemy !!! Pani Breda Flood jest zasłużoną działaczką,  poprzednie przez 3 lata była członkiem Zarządu, a przez ostatnie pół roku pełnila funkcje Skarbnika. Ustępującej Pani Prezes Marianeli Salapatas wszyscy członkowie organizacji podziękowali za wyjątkowy, 6 –letni, wkład w rozwój organizacji, w szczególności za jej aktywność na gruncie europejskim. 

Skład Zarządu EFA obecnej kadencji wygląda następująco:

Christine Rolland (Association Asthme & Allergies, Francja) – Wiceprezes

Lina Buzermaniene (Lithuanian Council of Asthma Clubs, Litwa) – Wiceprezes

Per-Ake Wecksell(Swedish asthma and allergy association, Szwecja) – Wiceprezes i Sekretarz Zarządu

Ondrej Rybnicek (Czech Initiative for Asthma, Republika Czeska)  - Skarbnik

W drugim dniu obrad omawialiśmy główne kierunki działalności na rok 2011. Podczas sesji warsztatowych skupiliśmy się na wypracowaniu rozwiązań problemów związanych z zaangażowaniem członków na szczeblu UE. Przewodniczącym grupy roboczej, ktorej zadaniam jest wypracowanie wytycznych do współpracy na szczeblu europejskim jest Pan Per-Ake Wecksell, do którego można składać wszystkie propozycje ulepszeń, zmian oraz projektów autorskich. Przegłosowało również zmniejszenie stawki opłaty członkowskiej do kwoty 500 euro rocznie, co umożliwi włączenia się i faktyczną aktywność nowym członkom z krajów niereprezentowanych.
Najistotniejszym elementem spotkania były prezentacje projektów realizowanych przez poszczególne organizacje członkowskie. Szczególnie interesujące jest różne podejście do zagadnień jakości leczenia i opieki nad pacjentem w różnych częściach Europy, a także fakt zróżnicowanego zaangażowania administracji publicznej i polityków w poszczególnych krajów w aktywność obywatelską – jaką są inicjatywy pacjentów. Najciekawsze prezentacje wygłosili przedstawiciele organizacji członkowskich z Czech, Szwecji i Finlandii. Obszar tematyczny prezentacji był bardzo różnorodny, obejmował zagadnienia udziału pacjentów w badaniach na przykładzie programu szwedzkiego, problematyki edukacji terapeutycznej dla nauczycieli, rodziców i uczniów w szkołach czeskich, aż po kompleksowe ujęcie zwalczania alergii w Finlandii na szczeblu krajowym. Prezentacje dostępne są w  zakładce Materiały do pobrania. 

 

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności