Aktualności wypełniacz nad modułem

a

05 luty 2024

Federacja otrzymała tytuł Wielkiego Edukatora

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia rokrocznie organizuje konferencję noworoczną dla przedstawicieli mediów z całego kraju, podejmujących w swoich publikacjach tematykę zdrowia. Najważniejszą częścią Konferencji Noworocznej jest ogłoszenie wyników Konkursu Dziennikarz Medyczny Roku 2023. Oprócz nagród regulaminowych Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało honorowe tytuły i wyróżnienia dla dziennikarzy i organizacji szczególnie aktywnych…
03 luty 2024

Rada Organizacji Pacjentów

24 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie nowej Pani Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny z Radą Organizacji Pacjentów działającą przy Ministrze Zdrowia RP.W spotkaniu uczestniczyli Pani Minister Zdrowia Izabela Leszczyna i Podsekretarz Stanu Pan Marek Kos. W spotkaniu uczestniczyła Rada Pacjentów w pełnym składzie pod przewodnictwem Księdza Arkadiusza Nowaka – prowincjała Zakonu…
24 styczeń 2024

Dmuchamy z Orkiestrą

Płuca po pandemii to motto tegorocznego 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie mogło nas tam zabraknąć. Dlatego też Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP „dmucha z Orkiestrą” i zostaliśmy oficjalnym partnerem WOŚP. W całej Polsce zbierano pieniądze dla chorych z problemami płucnymi i w wielu miejscach…
15 Listopad 2023

Polska Koalicja Zdrowe Płuca

Koalicję utworzono z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc PTCHP w grudniu 2022 r. Jej nadrzędnym celem jest skuteczny lobbing na rzecz uznania chorób płuc za priorytet polskiej polityki zdrowotnej. Podczas tegorocznej konferencji z okazji Światowego Dnia POCHP kolejne organizacje przystąpiły do Polskiej Koalicji Zdrowe Płuca, w tym Polska Federacja Stowarzyszeń…
14 Listopad 2023

Rzucam czy rzuciłem?

Hasło "rzucić palenie" znajduje się na liście życzeń noworocznych co drugiego palącego. Można przecież nieustająco "rzucać" i nigdy skutecznie NIE RZUCIĆ. Od 30 lat, w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku obchodzimy go 16 listopada. Data ta motywuje nas do ponowienia starań, gdyż niestety…
14 Listopad 2023

Oddech to życie

Oddychanie uznajemy za coś oczywistego, ale dla blisko 391 milionów osób na całym świecie cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) nie jest to tak oczywiste. Oddychanie jest natomiast codziennym wyzwaniem. POChP pozbawia nas możliwości łatwego oddechu. Społecznie wiąże się z wysokimi kosztami dla osób chorych, ich opiekunów i systemu…
02 maj 2023

Szanse i wyzwania w leczeniu astmy

Z okazji Światowego Dnia Astmy publikujemy zapis rozmowy z dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, alergologiem z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego PIB w Warszawie. Jakie objawy mogą zwiastować astmę?Typowymi objawami astmy…
29 kwiecień 2023

Światowy Dzień Astmy

Światowy Dzień Astmy (World Asthma Day - WAD) jest obchodzony co roku w pierwszy wtorek maja. W 2023r. jest nim 2 maja.Od 30 lat organizatorem obchodów jest organizacja pn. Global Initiative for Asthma (GINA). Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem "Asthma care for All"Z perspektywy globalnej zachorowalności i śmiertelności związana…
15 luty 2023

Forum Organizacji Pacjentów

W dniach 8-9.02.2023 miało miejsce XVII Forum Organizacji Pacjentów. Rokrocznie w Forum biorą udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz ponad 150 organizacji pacjenckich. Pacjentów chorych na astmę alergie i POCHP reprezentował Piotr Dąbrowiecki z naszej Federacji. Podczas swojego wystąpienia miał szanse przedłożyć podstawowe…
15 Listopad 2022

Płuca na całe życie

Światowy Dzień POChP - 16 listopada 2022 - jest organizowany przez Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) we współpracy z pracownikami służby zdrowia i grupami pacjentów z POChP na całym świecie. Organizacja stawia sobie za cel podnoszenie świadomości, dzielenie się wiedzą i omawianie sposobów zmniejszenia obciążenia związanego z…
06 czerwiec 2022

Jaką mamy świadomość astmy?

Odpowiedź brzmi: NIEWIELKĄ, jak pokazują wyniki raportu z kompleksowego badania różnych aspektów astmy, jej przyczyn, strategii leczenia i życia z astmą, a także postrzegania społecznego tej choroby. Astma jest "niedodiagnozowana", bagatelizowana społecznie i ...jednocześnie dobrze leczona. Obecnie na całym świecie choruje ponad 330 milionów osób, a Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje,…

Spirometria dla warszawiaków

30 sierpnia ruszają zapisy dla warszawiaków na bezpłatne badania spirometryczne. Tym razem do zbadania stanu płuc zachęca innogy Polska. Badania profilaktyczne to finał akcji prowadzonej w ramach oferty Warszawska Eko Energia.

Akcja sfinansowana zostanie z środków Fundacji innogy w Polsce oraz z promocji „Wspieramy warszawskie powietrze”, będącej częścią oferty Warszawska Eko Energia. Osoby, którze skorzystały z promocji, otrzymywały przez pół roku 25 procent rabatu od jednostkowej ceny energii elektrycznej. W ramach oferty innogy Polska przekazywało złotówkę za każdy miesiąc obowiązywania umowy na warunkach usługi Warszawska Eko Energia. Zebrana dzięki temu kwota umożliwia przeprowadzenie bezpłatnej spirometrii dla kilkuset osób.  

Zapisy i badania

W akcji innogy może wziąć każdy, kto ukończył 18 lat. Szczególnie zapraszamy osoby po przebytym Covid 19 (co najmniej 3 miesiace) oraz osoby odczuwające duszności wysiłkowe. Zapisy na badania będziemy prowadzić od 30 sierpnia. Do wyboru są daty od 6 do 30 września br.  Przy zapisach należy podać  imię, nazwisko i numer PESEL. Rejestratorzy nie będą pytać o inne dane i informacje, np. przebyte choroby, wiek, ubezpieczenie zdrowotne.

Rejestracja będzie prowadzona pod nr tel. 22 119 66 66, w godzinach 9.00-16.00  

lub poprzez FORUMULARZ REJESTRACYJNY

Badania będą wykonywane w gabinetach Centrum Medycznego Wilno w Warszawie przy ul. Ponarskiej 11, zgodnie z zaleceniami European Respiratory Society (ERS) i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (PTCHP).  

Zalecenia jednoznacznie formułują warunki wykonywania spirometrii w czasach pandemii. Przede wszystkim wymóg używania jednorazowych ustników zabezpieczonych filtrem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, zabezpieczenia osób podczas badania maseczkami FFP2, rękawiczkami i jednorazowymi fartuchami ochronnymi i dezynfekowanie sprzętu (spirometru) po każdym pacjencie. Pomieszczenie, w którym będzie wykonywane badanie posiada wyciąg odprowadzający powietrze na zewnątrz a dodatkowo po każdym pacjencie gabinet będzie wietrzony.  

Wszyscy badani otrzymają wydruk z analizą wyników spirometrii, które będą mogli skonsultować z lekarzem.

Na czym polega spirometria?

Badanie spirometryczne pozwala określić objętość i pojemność płuc, a także przepływ powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego. Dzięki badaniu można wykryć wiele chorób układu oddechowego we wczesnym stadium, m.in. astmę i chorobę obturacyjną płuc i ukierunkować leczenie. Badanie trwa kilka minut. Jest bezbolesne, ale forsujące i wymaga współpracy i podążania za instrukcją wykonania badania przekazywaną przez technika spirometrii.

 

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności