Aktualności wypełniacz nad modułem

a

18 Listopad 2024

Zobacz czym oddychasz

Wspieramy kampanię Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz”, która w tym sezonie grzewczym koncentruje się na wpływie zanieczyszczenia powietrza na najmłodszych. Nowatorskie instalacje przedstawiające mobilne płuca trafią aż do dziesięciu województw i 29 miejscowości. Instalacje pojawią się głównie w gminach, w których nie prowadzi się pomiaru jakości powietrza.Dwumetrowy model ludzkich…
18 Listopad 2024

Światowy Dzień POChP

Światowy Dzień POChP to rokroczna inicjatywa Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) organizowane we współpracy z pracownikami służby zdrowia i grupami pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Jej celem jest podnoszenie świadomości, dzielenie się wiedzą i omawianie sposobów radzenia sobie z chorobą. Hasłem Światowego Dnia POChP w…
27 czerwiec 2024

Tydzień Alergii

Światowy Tydzień Alergii obchodzony w dniach od 23 do 29 czerwca pod hasłem przewodnim jest Overcoming food allergy obstacles (tłum: Przezwyciężanie barier związanych z alergią pokarmową) Alergie pokarmowe stają się powszechnym problemem populacyjnym. Dotykają ludzi w każdym wieku, na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce doświadcza ich ok. 8%…
30 kwiecień 2024

Jak żyć z astmą długo i szczęśliwie?

8 MAJA br. zapraszamy na autorski webinar dr Piotra Dąbrowieckiego, przeznaczony dla pacjentów i ich opiekunów. Zwrócimy uwagę na najważniejszy aspekt życia z astmą. Aspekt edukacyjny, który jest kluczem do prawidłowego zarządzania sobą w chorobie. Jeśli chcesz dowiedzieć się: Jak rozpoznać astmę? Jak leczyć astmę w sposób nowoczesny i bezpieczny?…
24 kwiecień 2024

Edukacja w astmie

Kluczem do sukcesu w leczeniu astmy jest wiedza, której pozyskanie i aktualizacja odbywa się w wielu formach i na różnych poziomach. Od pacjenta zależy, która ścieżkę wybierze, aby właściwie zarządzać swoją chorobą. Światowa organizacja na rzecz astmy (GINA - Global Initiative for Asthma) uznała "edukację w astmie" za klucz do…
05 luty 2024

Federacja otrzymała tytuł Wielkiego Edukatora

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia rokrocznie organizuje konferencję noworoczną dla przedstawicieli mediów z całego kraju, podejmujących w swoich publikacjach tematykę zdrowia. Najważniejszą częścią Konferencji Noworocznej jest ogłoszenie wyników Konkursu Dziennikarz Medyczny Roku 2023. Oprócz nagród regulaminowych Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało honorowe tytuły i wyróżnienia dla dziennikarzy i organizacji szczególnie aktywnych…
03 luty 2024

Rada Organizacji Pacjentów

24 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie nowej Pani Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny z Radą Organizacji Pacjentów działającą przy Ministrze Zdrowia RP.W spotkaniu uczestniczyli Pani Minister Zdrowia Izabela Leszczyna i Podsekretarz Stanu Pan Marek Kos. W spotkaniu uczestniczyła Rada Pacjentów w pełnym składzie pod przewodnictwem Księdza Arkadiusza Nowaka – prowincjała Zakonu…
24 styczeń 2024

Dmuchamy z Orkiestrą

Płuca po pandemii to motto tegorocznego 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie mogło nas tam zabraknąć. Dlatego też Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP „dmucha z Orkiestrą” i zostaliśmy oficjalnym partnerem WOŚP. W całej Polsce zbierano pieniądze dla chorych z problemami płucnymi i w wielu miejscach…
15 Listopad 2023

Polska Koalicja Zdrowe Płuca

Koalicję utworzono z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc PTCHP w grudniu 2022 r. Jej nadrzędnym celem jest skuteczny lobbing na rzecz uznania chorób płuc za priorytet polskiej polityki zdrowotnej. Podczas tegorocznej konferencji z okazji Światowego Dnia POCHP kolejne organizacje przystąpiły do Polskiej Koalicji Zdrowe Płuca, w tym Polska Federacja Stowarzyszeń…
14 Listopad 2023

Rzucam czy rzuciłem?

Hasło "rzucić palenie" znajduje się na liście życzeń noworocznych co drugiego palącego. Można przecież nieustająco "rzucać" i nigdy skutecznie NIE RZUCIĆ. Od 30 lat, w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku obchodzimy go 16 listopada. Data ta motywuje nas do ponowienia starań, gdyż niestety…
14 Listopad 2023

Oddech to życie

Oddychanie uznajemy za coś oczywistego, ale dla blisko 391 milionów osób na całym świecie cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) nie jest to tak oczywiste. Oddychanie jest natomiast codziennym wyzwaniem. POChP pozbawia nas możliwości łatwego oddechu. Społecznie wiąże się z wysokimi kosztami dla osób chorych, ich opiekunów i systemu…
02 maj 2023

Szanse i wyzwania w leczeniu astmy

Z okazji Światowego Dnia Astmy publikujemy zapis rozmowy z dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, alergologiem z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego PIB w Warszawie. Jakie objawy mogą zwiastować astmę?Typowymi objawami astmy…
29 kwiecień 2023

Światowy Dzień Astmy

Światowy Dzień Astmy (World Asthma Day - WAD) jest obchodzony co roku w pierwszy wtorek maja. W 2023r. jest nim 2 maja.Od 30 lat organizatorem obchodów jest organizacja pn. Global Initiative for Asthma (GINA). Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem "Asthma care for All"Z perspektywy globalnej zachorowalności i śmiertelności związana…
15 luty 2023

Forum Organizacji Pacjentów

W dniach 8-9.02.2023 miało miejsce XVII Forum Organizacji Pacjentów. Rokrocznie w Forum biorą udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz ponad 150 organizacji pacjenckich. Pacjentów chorych na astmę alergie i POCHP reprezentował Piotr Dąbrowiecki z naszej Federacji. Podczas swojego wystąpienia miał szanse przedłożyć podstawowe…

Akcja diagnostyczna dla pacjentów z astmą ciężką

W ramach prowadzonej kampanii Posłuchaj Swoich Płuc zapraszamy do udziału w  akcji diagnostycznej dedykowanej pacjentom z astmą ciężką i ich rodzinom. 

Celem kampanii Posłuchaj Swoich Płuc jest edukacja dotycząca objawów świadczących o braku prawidłowej kontroli astmy oraz zwiększanie świadomości na temat podstawowych problemów, z jakimi mierzą się pacjenci, takich jak: wybudzenia nocne, stosowanie sterydów w tabletkach, nadużywanie leków doraźnych (krótko działających leków rozszerzających oskrzela) oraz hospitalizacje spowodowane atakami astmy.

Uruchomiona w maju  akcja diagnostyczna polega ona na udostępnieniu pacjentom bezpłatnych badań morfologii krwi ze wzorem odsetkowym krwinek białych, najważniejszego badania pomocniczego w diagnostyce astmy ciężkiej eozynofilowej, w którym typowo można stwierdzić eozynofilię. Dzięki niemu lekarz ma lepszy obraz choroby i może lepiej dobrać sposób leczenia astmy.

Astma eozynofilowa to jeden z fenotypów/rodzajów astmy. Jej przyczyną są zlokalizowane w obrębie tkanki płucnej nacieki białych krwinek nazywanych eozynofilami. Są one częścią naszego układu odpornościowego. U niektórych osób chorych na astmę mogą prowadzić do zapalenia dróg oddechowych.

Jak wziąć udział w akcji diagnostycznej?

Aby skorzystać z badania należy wejść na stronę internetową www.posluchajswoichpluc.pl i wypełnić Test Ryzyka Astmy Lungprint – jeśli udzielone odpowiedzi wskazują na występowanie astmy ciężkiej, użytkownicy za pomocą banneru zostaną przekierowani do umówienia konsultacji z pielęgniarką, która przeprowadzi kwalifikację do bezpłatnego badania. Po kwalifikacji pacjenci otrzymają voucher do zrealizowania w Laboratoriach Diagnostyka w całej Polsce (564 punkty).

W Polsce innowacyjne i wysoce skuteczne leczenie astmy ciężkiej jest dostępne bezpłatnie dla pacjentów (w całości refundowane) w ramach programu lekowego. Realizowany jest on w wybranych 50 specjalistycznych ośrodkach w całym kraju.

Leczenie biologiczne mam od kilku miesięcy, a już jestem przeszczęśliwa, bo ono radykalnie zmieniło moje życie. Jestem zaskoczona, że mogę nabrać powietrza, zrobić wydech, który mam coraz głębszy. Rano wstaję wcześniej, nie mam ataku astmy, nie duszę się. Nie budzę się też w nocy. W ciągu dnia nie zażywam krótko działającego leku rozszerzającego oskrzela, przerywającego duszność, bo jej nie mam. Dziś, po wielu latach choroby mogę powiedzieć, że mam astmę pod kontrolą i mogę cieszyć się życiem – twierdzi Anna Przybysz, pacjentka chorująca od 44 lat, z rozpoznaniem astmy w wieku 15 lat.

Działania w ramach kampanii Posłuchaj Swoich Płuc zostały objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Operatorem medycznym akcji jest Enterna-Medica.

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności