Dla lekarza

Reklama
Reklama

Polecamy publikacje

Reklama
Reklama

Kontakt

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc

Biuro:
ul. K. Promyka 5 lok. 162
01-604 Warszawa

mail: astma.federacja@gmail.com 

Konto: Kredyt Bank SA
44150010121210101466220000

Aktualności
Aktualności
Konferencja prasowa PDF Drukuj Email

W przeddzień planowanej konferencji prasowej mamy 152 placówki uczestniczące w  II Polskiem Dniu Spirometrii - 27 czerwca 2013 r.

Rejestracja trwa !!!

Na konferencji podamy do publicznej wiadomości najbardziej aktualną listę placówek - uczestników.

Konferencja odbędzie się w  Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie przy  ul. Bracka 6/8,  w dniu 21.06.2013 r., o godzinie 11.00. 

Wydarzenie poprowadzi Pani Ewa Dux- Prabucka, przedstawicielka Stowarzyszenia "Dziennikarze dla Zdrowia".

Zaproszonymi ekspertami są:

dr. n. med. Piotr Dąbrowiecki - inicjator i organizator polskich dni spirometrycznych

oraz  wybitni specjaliści  z zakresu leczenia chorób układu oddechowego
prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna i prof. dr hab. n. med. Ewa Jassem.

Serdecznie zapraszamy do śledzienia komunikatów prasowych  w szczególności publikacji listy placówek biorących udział w II Polskim Dniu Spirometrii.

 
Konferencja prasowa 21.06.2013 PDF Drukuj Email

21.06.2013 odbyła się konferencja prasowa w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.

Wydarzenie poprowadziła Pani Ewa Dux- Prabucka, przedstawicielka Stowarzyszenia "Dziennikarze dla Zdrowia".

Zaproszonymi ekspertami byli:

dr. n. med. Piotr Dąbrowiecki - inicjator i organizator polskich dni spirometrycznych

oraz  wybitni specjaliści  z zakresu leczenia chorób układu oddechowego
prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna i prof. dr hab. n. med. Ewa Jassem.

Oto relacja TV:

 
Pierwsza setka przekroczona PDF Drukuj Email

Jest już ponad 100 placówek medycznych gotowych do oferowania w dniu 27 czerwca 2013 r. darmowych badań spirometrycznych w ramach II Polskiego Dnia Spirometrii. Zanosi się  na pobicie rekordu z lat poprzednich !!!

 

W 2011 r. w ciągu jednego dnia udało nam się przebadać ponad 10.000 osób, z czego ponad 20% okazało się osobami chorymi. Były to w większości osoby nieświadome faktu, że u podstaw uporczywego kaszlu i duszności może stać astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Rejestrację placówek prowadzimy w sposób ciągły tj.do dnia 27 czerwca br. 

Jednak jedynie placówki zarejestrowane do dnia 17. czerwca otrzymają od nas zestaw promocyjny do obsługi stanowiska spirometrycznego. Zestaw składać się będzie z :

3 x plakat +2 x koszulka + 3 x znaczek

Pozostałych prosimy o korzystanie z proponowanych wzorów materiałów promocyjnych oraz zapoznanie się z informacją znajdującą się na stronie w artykule: Jak zorganizować akcję ? 
 

Załączymy również Panstwu wzór Ankiety do powielania. Treść Ankiety została uzgodnione ze współpracującymi ekspertami z Politechniki Warszawskiej, którzy prowadzą badania nt. wpływu zanieczyszczeń powietrza spowodowanych gęstością zabudowy i infrastruktury komunikacyjnej  na układ oddechowy.Jest to innowacyjny w swoim zamyśle projekt badawczy, który inicjuje współpracę środowisk medycznych i inżynierskich. Ankietę należy wręczać do wypełnienie Pacjentowi oczekującemy na badanie. 

pobierz: Ankieta

Informujemy, że konferencja prasowa poświęcona akcji odbędzie się w Polskiej Agencji Prasowej, Warszawa,ul. Bracka, w dniu 21.06.2013, o godzinie 11.00.

Na konferencji podamy do publicznej wiadomość pełną listę placówek uczestniczących w II Polskim Dniu Spirometrii.

Mapka poglądowa, stan na dzień 24.06.2013

 
Szkolenia dla pacjentów (EUPATI) PDF Drukuj Email

EUPATIUnia Europejska we współpracy z European Federation of Pharmaceutical Industry Associations (EFPIA) i Innovative Medicines Initiative (IMI) - thinktankiem zbudowanym w celu wspólnego rozwiązywania problemów i barier innowacyjności w europejskiej medycynie, rozpoczęła w 12 krajach członkowskich ambitną i wieloletnią inicjatywę edukacyjną dla pacjentów i organizacji pacjenckich. EUPATI - European Patients‘ Academy on Therapeutic Innovation - to projekt edukacji dla pacjentów z 12 krajów członkowskich w 7 językach europejskich - angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, polskim i rosyjskim.

Więcej…
 
Z okazji Światowego Dnia Astmy PDF Drukuj Email
celZ okazji Światowego Dnia Astmy wykonaj test kontroli TKA astmy a dowiesz się czy Twoja Astma jest pod kontrolą.

Test kontroli astmy – 5 pytań – na miarę sukcesu w terapii astmy. Dostępny od 5 lat w Polsce TKA składa się z pięciu pytań, w których ukryta jest wiedza, niezbędna, aby skutecznie leczyć astmę. Klikając na odpowiedni załącznik wypełnij Test i odwiedź swojego doktora. Jeśli nie rozumiesz testu kliknij w samouczek a dowiesz się więcej jak odpowiedzieć na poszczególne pytania.

Życzę wszystkim powodzenia i jak najlepszych wyników
Dr Piotr Dąbrowiecki

Zobacz testy
 
II Polski Dzień Spirometrii 27.06.2013 PDF Drukuj Email
Zarząd Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POChP podjął uchwałę o organizacji II Polskiego Dnia Spirometrii w dniu 27.06.2013 w rocznice II Światowego Dnia Spirometrii.

Dni Spirometrii to inicjatywa służąca polskim pacjentom a polegająca na wykonywaniu w różnych miejscach w Polsce badań spirometrycznych.  Badania odbywają się w przychodniach, szpitalach, ale także w urzędach użyteczności publicznej, sklepach, ośrodkach sportowych, kościołach.

W poprzednich latach w ciągu jednego dnia udało się przebadać ponad 10.000 osób, z czego ponad 2000 okazało się osobami chorymi nie mającymi pojęcia, że u podstawy uporczywego kaszlu i duszności może stać astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Dzięki wykonaniu badania spirometrycznego, wypełnieniu ankiety i konsultacji mogli być odpowiednio rozpoznani przez swoich lekarzy, którzy być może wcześniej nie zwrócili uwagi na te dość często występujące dolegliwości.

Od 20 maja będzie można zgłaszać chęć udziału w II Polskim Dniu Spirometrii poprzez wypełnienie formularza na naszej stronie w zakładce dzień spirometrii.

 
Pacjenci płacą z własnej kieszeni za leki refundowane ponad 40%! Są, więc równoprawnym partnerem budżetu w pokrywaniu kosztów farmakoterapii. PDF Drukuj Email

mzW dniu 25 kwietnia 2013 organizacje pacjenckie skupione wokół Porozumienia 1 czerwca  zaprezentowały podczas spotkania Dialogu dla Zdrowia z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i NFZ nowy model obliczeniowy pokazujący realny efektywny poziom współpłacenia pacjentów za leki.

Więcej…
 
3 Maja obchodzimy światowy dzień Alergii i Astmy a 7 Maja przypada Międzynarodowy Dzień Astmy. PDF Drukuj Email

logo3 Maja obchodzimy światowy dzień Alergii i Astmy a 7 Maja przypada Międzynarodowy Dzień Astmy ustanowiony przez światową organizację na rzecz rozpoznawania i leczenia astmy GINA (pierwszy wtorek maja).

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP apeluje do wszystkich osób mających objawy mogące świadczyć o astmie ( kaszel, świsty przy oddychaniu, duszności)  o udanie się do lekarza i zapytanie wprost  "Panie Doktorze czy ja mogę mieć astmę"

Więcej…
 
Warsztaty Spirometryczne im. Wojciecha Lubińskiego - podsumowanie PDF Drukuj Email

W sobotę 13 kwietnia 2013 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM) i Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) w Warszawie odbyły się Warsztaty Spirometryczne im. Wojciecha Lubińskiego –pneumonologa, lekarza prezydenta, który 10 kwietnia 2010 r. zginął w katastrofie smoleńskiej. Warsztaty spirometryczne organizowane wspólnie przez PTCHP i Federację mają na celu praktyczne nauczanie umiejętności wykonywania i interpretowania wyników badania spirometrycznego. Są kontynuacją warsztatów PTChP, których realizację w przeszłości koordynował dr Wojtek Lubiński.

Więcej…
 
Mój każdy oddech. Poradnik, jak żyć z POChP PDF Drukuj Email
okladkaWszystkich chorych z POCHP zachęcamy do zakupu książki pt.: Mój każdy oddech. Poradnik, jak żyć z POChP. Autorzy publikacji: Rick Hodder i Susan Lightstone, postanowili napisać książkę skierowaną bezpośrednio do chorych, której głównym celem jest poprawa jakości ich życia. Poprosili o pomoc przy pracy nad nią osoby zmagające się z POChP i właśnie dzięki tej aktywnej współpracy powstał wyjątkowy poradnik, obejmujący szereg – pomijanych nieraz w innych publikacjach – sfer życia. Redaktorkami polskiego wydania są znane i cenione specjalistki w pulmonologii: prof. Anna Doboszyńska oraz dr Emilia Świetlik, a przedmowę do książki napisała prof. Ewa Jassem. „Mój każdy oddech” pozwala oswoić strach towarzyszący zdiagnozowaniu POChP, przedstawia współczesne metody walki z chorobą i przede wszystkim dodaje otuchy – zarówno pacjentom, jak i ich rodzinom. 
 
Warsztaty spirometryczne im. Wojciecha Lubińskiego PDF Drukuj Email
Szanowni Państwo,

W imieniu wszystkich pacjentów wykonujących badanie spirometryczne z okazji II Światowego Dnia Spirometrii SDS chciałem podziękować za Państwa zaangażowanie i poświęcony czas.

Ponieważ w trakcie przygotowań do SDS z licznych ośrodków płynęły zapytania czy Federacja będzie organizowała pomoc dla osób angażujących się w powszechne badania spirometryczne już dziś informujemy, że Federacja wraz z Oddziałem Warszawsko Otwockim PTCHP organizuje Warsztaty spirometryczne im. Wojciecha Lubińskiego, na które serdecznie zapraszamy.

Warsztaty odbędą się w dniu 13.04.2013 Roku w Wojskowym Instytucie Medycznym i w Centrum Zdrowia Dziecka.  Dla uczestników II Światowego Dnia spirometrii szkolenie będzie bezpłatne.

Więcej…
 
Nowa lista leków refundowanych:, co oznacza dla chorych z astmą i POCHP PDF Drukuj Email
lekiLista refundacyjna obowiązująca od 1 marca 2013 r. wprowadziła 2 nowe leki stosowane w leczeniu wspomnianych chorób: Salmex, Asaris. Wydawałoby się, że sytuacja taka powinna przynosić wiele korzyści pacjentom, niestety tak nie jest. Wprowadzenie na rynek nowych leków, które powinny być dostępne za 3,20 zł spowodowało, że wzrosły istotnie dopłaty pacjentów do innych, stosowanych dotychczas leków. Problem polega na tym, że pacjenci informują nas o stałym braku nowych leków w aptekach. Dla chorego z ciężką postacią Astmy lub POCHP dopłata 40 złotych do leczenia to znaczny wzrost wydatków. Na wizytę u lekarza, który może wypisać nową receptę na lek złożony dostępny w aptece, pacjent musi długo czekać. W konsekwencji pacjent wykupuje w aptece jeden z leków oryginalnych, których cena wzrosła właśnie z powodu wprowadzenia na listę 2 nowych leków, nowych leków, których nie ma w aptekach i hurtowniach (jak donoszą sami pacjenci i liczne media). Prosimy wszystkich chorych, którzy otrzymali recepty na nowe leki a nie mogli ich wykupić o kontakt z Federacją Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Poruszeni ta sytuacja skierowaliśmy list do Ministra Zdrowia i czekamy na odpowiedź.

 
Obchody Światowego Dnia Chorego 2013 PDF Drukuj Email
Z okazji Światowego Dnia Chorego w dniach 11 - 12 lutego br. w Warszawie odbyło się VII Forum Liderów Organizacji Pacjentów oraz uroczysta gala wręczenia Nagród Świętego Kamila. Organizatorem obchodów byli Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Zakon Posługujących Chorym – Ojcowie Kamilianie. 

Uczestnikami konferencji byli liderzy ponad 170 organizacji pacjenckich. 

Więcej…
 
Kolejki do specjalistów w twoim komputerze PDF Drukuj Email
baza medycznaJeśli korzystanie z polskiej służby zdrowia przez jej złą organizację sprawia ci coraz większe problemy, a wielomiesięczne czekanie na badania specjalistyczne lub konsultacje jest ponad twoje siły, nowy portal medyczny może być dla ciebie wielkim udogodnieniem.

Choć na wielu stronach internetowych dostępne są już informacje, które z założenia miały ułatwić pacjentom zdobycie informacji na temat dostępności usług medycznych, to są one bardzo szczątkowe i nie odpowiadają autentycznym potrzebom pacjentów, zwłaszcza starszych czy niepełnosprawnych. Zwykle ograniczają się także tylko do jednego województwa bądź miasta, a przecież NFZ udostępnia na tych samych zasadach usługi w palcówkach zdrowotnych w całym kraju.

Więcej…
 
Czy jesteś palaczem papierosów chorym na płuca? PDF Drukuj Email
Szanowni Państwo, poster

zespół ekspertów pod auspicjami ERS pracuje nad poprawą sposobu komunikowania się personelu medycznego z palaczami tytoniu cierpiącymi na choroby płuc. Aktualnie liczba badań odnoszących się do tej populacji chorych jest niewielka. Celem ujednolicenia danych opracowano ankietę, która jest dostępna przez Internet, także w języku polskim. Ankieta jest anonimowa, zawiera  kilkanaście pytań, a jej wypełnienie zabiera około 15 min.

Więcej…
 
MojaAstma – szansa na lepsze życie z astmą PDF Drukuj Email
rozpoznaniaLiczba chorych na astmę w naszym kraju sięga już 4 milionów  i może nadal rosnąć. Choć ta przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych wciąż przeraża, coraz skuteczniejsze leki, coraz nowocześniejsze terapie pozwalają żyć pełnią życia i realizować się w każdej dziedzinie. Dowodzą tego m.in. przykłady znanych biegaczek narciarskich, światowej klasy piłkarza, czy innych utytułowanych sportowców. Wszyscy oni cierpią na astmę oskrzelową.  Jedynym warunkiem spełnienia nawet sportowych marzeń mimo astmy jest dobra kontrola choroby. A z tym wśród populacji pacjentów nie jest najlepiej. Szacuje się, że nawet do 75 procent chorych może cierpieć z powodu powtarzających się zaostrzeń astmy, niejednokrotnie wymagających hospitalizacji. Za jedną z głównych przyczyn takich problemów uznaje się właśnie niedostateczną kontrolę astmy. 
Więcej…
 
Resort zdrowia rozmawia z organizacjami pacjenckimi PDF Drukuj Email
MZW Ministerstwie Zdrowia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z przedstawicielami zespołu organizacji pacjentów ''Dialog dla Zdrowia''. Resort zdrowia reprezentował wiceminister Cezary Rzemek.

Chorych na astmę, alergie i POCHP reprezentował Piotr Dąbrowiecki przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP.

Więcej…
 
Wspólny apel lekarzy i pacjentów PDF Drukuj EmailSzanowny Pan
Donald Tusk
Premier Rzeczypospolitej Polskiej

Panie Premierze,

Obowiązujące od roku zasady refundacji leków przyniosły wiele pozytywnych efektów, część z nowych przepisów wymaga jednak zmian. Apele środowiska lekarskiego w tej sprawie nie zostały uwzględnione i rośnie liczba chorych, którzy w całości ponoszą koszty przepisanych leków.

Apelujemy do Pana Premiera o modyfikację przepisów. Chcielibyśmy, aby:

  • leki refundowane były dostępne z dopłatą NFZ zawsze wtedy, kiedy są niezbędne dla chorego,
  • lekarze nie tracili czasu na analizowanie dokumentów rejestracyjnych tysięcy preparatów,
  • zasady refundacji były proste i jednoznaczne,
  • wskazania do refundacji były zgodne z aktualną wiedzą medyczną, a nie oparte na dokumentacji rejestracyjnej,
  • lekarzom nie groziły kary za wystawiane dla nas recepty, a każdy lekarz mógł leczyć, a nie zastanawiać się, co mu za to grozi.

Tu możesz poprzeć apel: www.mp.pl/premierzepomoz/

 
Monitoring mediów po konferencji 13 listopada 2012 PDF Drukuj Email
medium źródło tytuł temat data autor
Prasa Gazeta Pomorska Nie jest za późno, by złapać oddech  Jutro obchodzony jest Światowy Dzień POChP 2012-11-13 has
Przewodnik Katolicki Gdy trudno się oddycha  Informacje na temat POChP 2012-11-11 Krzyszkowska Renata
Rewia Kiedy kaszel nie mija Porady dotyczące zdrowia 2012-11-14 Piotr Dąbrowiecki
Dziennik Polski Poznajmy ukrytego zabójcę  W Polsce liczbę osób dotkniętych przewlekłą obturacyjną chorobą płuc 2012-11-15 E
Głos Pomorza Bezpłatne badania spirometryczne Poradnia Chorób Płuc w Słupsku rozpoczęła zapisy na bezpłatne badania spirometryczne 2012-11-15 MAG
Goniec Górnośląski Lekceważone płuca  W 2009 roku choroby układu oddechowego były trzecią przyczyną zgonów w krajach Unii Europejskiej 2012-11-15 Edyta Janczewska
Express Bydgoski Magazyn Publicystyka  Audycja wypowiedzi pacjentów z POChP 2012-11-16 Brak
Express Bydgoski ... i posłuchaj  Audycja wypowiedzi pacjentów z POChP 2012-11-16 Brak
Express Bydgoski Nie jest za późno  Światowy Dzień POChP 2012-11-16 Tymon Markowski
Nowości Magazyn Publicystyka Zapowiedź audycji radiowej na temat POChP 2012-11-16 brak
Polska Dziennik Łódzki Na zdrowie Magazyn Rodzinny Daj odetchnąć swoim płucom  Choroby układu oddechowego 2012-11-17 mig
Dziennik Polski Magazyn Sobota Nie pal, nie będziesz miał POChP  POChP cechuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe.  2012-11-17 DD
Polska Dziennik Łódzki Na zdrowie Magazyn Rodzinny Papierosy, wirusy i bakterie to wrogowie układu oddechowego  Rozmowa z prof. prof. Władysławem Pierzchałą 2012-11-17 Brak
Super Express Najlepsze lata Czy to obturacyjna choroba płuc Główną przyczyną tej choroby jest palenia papierosów 2012-11-19 Bożena Stasiak
         
         
TV TVP Warszawa Kurier Warszawy i Mazowsza Dzień Obturacyjnej Przewlekłej Choroby Płuc. 2012-11-13 17:04:13 brak
TVP1 Kawa czy herbata Dzień POChP. 2012-11-14 06:48:25 Klaudia Carlos, Artur Orzech
TVPinfo Info Poranek Światowy dzień POCHP. 2012-11-14 07:49:26 brak
Superstacja Raport Światowy dzień POCHP. 2012-11-14 15:49:20  
TVP1 Teleexpress Światowy dzień POCHP. 2012-11-14 17:06:14  
TVP Bydgoszcz Zbliżenia Około 2 miliony Polaków choruje na POCHP. 2012-11-14 17:08:21  
TVP Poznań Teleskop Światowy dzień POCHP. 2012-11-14 18:33:57 Karolina Słotwińska-Lisiak
TVP Bydgoszcz Zbliżenia Około 2 miliony Polaków choruje na POCHP. 2012-11-14 18:47:25  
TVP Poznań Teleskop Światowy dzień POCHP. 2012-11-14 21:48:32 Karolina Słotwińska-Lisiak
TVP Katowice Aktualności Światowy Dzień Rzucania Palenia. 2012-11-15 17:30:46 brak
TVP Katowice Aktualności Światowy Dzień Rzucania Palenia. 2012-11-15 18:46:42 Lidia Tarczyńska
TVP Katowice Gość Aktualności Rozmowa na temat konsekwencji palenia papierosów. 2012-11-15 18:51:28 Wioletta Grabowska
TVP Bydgoszcz Zbliżenia POChP coraz groźniejsze. 2012-11-15 22:06:37 brak
         
         
Internet egorzowska.pl Nadzieja w oddechu Władysławem Pierzchałą Czy POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc i astma to są rzeczywiście dwie choroby, które dotykają nasz układ oddechowy najczęściej. 2012-11-11  
wiadomosci.gazeta.pl W środę Światowy Dzień POChP - choroby niedocenianej Choć przewlekła obturacyjna choroba płuc może być problemem nawet 2 mln Polaków, wciąż jest słabo diagnozowana i niedoceniana przez lekarzy i pacjentów - mówiono na wtorkowej konferencji prasowej przed przypadającym na środę Światowym Dniem POChP.  2012-11-13  
wyborcza.pl W środę Światowy Dzień POChP - choroby niedocenianej Choć przewlekła obturacyjna choroba płuc może być problemem nawet 2 mln Polaków, wciąż jest słabo diagnozowana i niedoceniana przez lekarzy i pacjentów - mówiono na wtorkowej konferencji prasowej przed przypadającym na środę Światowym Dniem POChP.  2012-11-13 PAP
sluzbazdrowia.com.pl W środę Światowy Dzień POChP - choroby niedocenianej Choć przewlekła obturacyjna choroba płuc może być problemem nawet 2 mln Polaków, wciąż jest słabo diagnozowana i niedoceniana przez lekarzy i pacjentów - mówiono na wtorkowej konferencji prasowej przed przypadającym na środę Światowym Dniem POChP.  2012-11-13  
stooq.pl W środę Światowy Dzień POChP - choroby niedocenianej PAP RSS Choć przewlekła obturacyjna choroba płuc może być problemem nawet 2 mln Polaków, wciąż jest słabo diagnozowana i niedoceniana przez lekarzy i pacjentów - mówiono na wtorkowej konferencji prasowej przed przypadającym na środę Światowym Dniem POChP.  2012-11-13  
money.pl W środę Światowy Dzień POChP - choroby niedocenianej Choć przewlekła obturacyjna choroba płuc może być problemem nawet 2 mln Polaków, wciąż jest słabo diagnozowana i niedoceniana przez lekarzy i pacjentów - mówiono na wtorkowej konferencji prasowej przed przypadającym na środę Światowym Dniem POChP.  2012-11-13 PAP
rynekzdrowia.pl Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc Choroby płuc Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc Choroby płuc 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) - ciężkiej, zapalnej choroby układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach i uszkodzenia wielu innych narządów, m.in. serca, wątroby i kości. 2012-11-13 NFZRynek Zdrowia
termedia.pl Światowy Dzień POChP: "Nie jest jeszcze za późno" Co dziesiąty Polak choruje na POCHP i co dziesiąty na astmę. 2012-11-13 Brak
zdrowie.dziennik.pl Mylimy ją z astmą. A jest znacznie groźniejsza Choć przewlekła obturacyjna choroba płuc może być problemem nawet 2 mln Polaków, wciąż jest słabo diagnozowana i niedoceniana przez lekarzy i pacjentów - mówiono na wtorkowej konferencji prasowej przed przypadającym na środę Światowym Dniem POChP.  2012-11-14 PAP
nowiny.pl Palisz, kaszlesz i męczysz się? Może to już POChP Może to już POChP. 2012-11-14  
Strona NFZ http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=2&dzialnr=7&artnr=5175 "Nie jest jeszcze za późno!" Światowy Dzień POChP 14 listopada    
zyciebydgoszczy.pl Palaczu zbadaj płuca W środę 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. 2012-11-14 Miłosz Sałaciński
7dni.pila.pl Życie to także poczucie dobrostanu… Wyróżniony Co dziesiąty Polak choruje na POCHP i co dziesiąty na astmę. 2012-11-15 Napisane Administrator
bydgoszcz.com Dziś Światowy Dzień Chorób Płuc, skorzystaj z bezpłatnych badań! Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc obchodzimy od 2002 roku. 2012-11-15  
dziennikpolski24.pl Poznajmy ukrytego zabójcę W Polsce liczbę osób dotkniętych przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) szacuje się na ponad 2 mln, z czego połowa to osoby, które nie mają świadomości, że są chore. 2012-11-15  
kobieta50plus.pl Nie jest za późno POChP - Nie jest za późno! 14 listopada obchodzimy światowy Dzień POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. 2012-11-15  
pomorska.pl Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu Pod tym względem bijemy światowe rekordy - podkreśla onkolog. "Zawodową chorobą" palaczy papierosów jest przewlekła obturacyjna choroba płuc. 2012-11-15 has
tvp.pl Gruźlica wciąż groźna Mowa o przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc, na którą Ryszard Skrzypski choruje od kilkunastu lat. 2012-11-15  
zdrowie.senior.pl POChP: dyskretny zabójca POChP: dyskretny zabójca 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) - ciężkiej, zapalnej choroby układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach. 2012-11-15  
radiomerkury.pl Jest taka sprawa - 14 listopada 2012 POCHP to trzecia przyczyna zgonów na świecie (po chorobach kardiologicznych i onkologicznych. 2012-11-14  
gazeta-jarocinska.pl Kaszlesz, miewasz duszności, szybko się męczysz? Dziś Światowy Dzień POChP. 2012-11-14  
rabka.pl 2012-11-15 : 15 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia Palenie papierosów jest uważane za najważniejszy czynnik ryzyka zachorowania na raka płuca i przewleką obturacyjną chorobę płuc (POChP. 2012-11-15  
choroby.senior.pl POChP: dyskretny zabójca POChP: dyskretny zabójca 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) - ciężkiej, zapalnej choroby układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach. 2012-11-15  
zdrowie.senior.pl Jak rozpoznać i leczyć POChP Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego.  2012-11-15 Brak
egorzowska.pl Przede wszystkim: Nie pal! Rozmowa z prof. Leonardo Fabbri, dyrektorem Sekcji Chorób Układu Oddechowego i Oddziału Onkologii, Hematologii i Pulmonologii na Uniwersytecie w Modenie i Reggio Emilia. 2012-11-15 Brak
fakt.pl Kaszlesz? Przeziębienie? Nie, to może być... Na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi jakieś 2,5 mln Polaków, ale tylko ok. miliona wie o chorobie i ma prawidłowo postawioną diagnozę. 2012-11-15 KK
pulsmedycyny.pl Nowy ośrodek dla chorych na POChP 15 listopada to Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. 2012-11-15 Monika Wysocka
medigo.pl POChP - przede wszystkim nie pal! POChP - przede wszystkim nie pal. 2012-11-15 Redakcja Medigo
choroby.senior.pl Jak rozpoznać i leczyć POChP Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego.  2012-11-16  
dziennikpolski24.pl Nie pal, nie będziesz miał POChP Nie pal, nie będziesz miał POChP. 2012-11-17  
gp24.pl Bezpłatna spirometria. Zapisz się na badanie POChP jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. 2012-11-17 mag
         
         
         
 
„Nie jest jeszcze za późno!”. Światowy dzień POChP - podsumowanie konferencji PDF Drukuj Email
14 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień POChP pod hasłem„Nie jest jeszcze za późno!”. Z tej okazji 13 listopada w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli:
  • prof. dr hab. n. med. Dariusz Ziora – Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy, Śląski Uniwersytet Medyczny w  Katowicach (wykład na temat epidemiologii POChP i jej objawów)
  • dr n. med. Tadeusz Zielonka - Warszawski Uniwersytet Medyczny, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, prezes Oddziału Warszawsko -Otwockiego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (wykład na temat nowych standardów leczenia według strategii GOLD a także o wadze indywidualnego podejścia do pacjenta);
  • dr n. med.  Piotr Dąbrowiecki - Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Członek EFA (European Federation of Allergy and Airways Diseases Patients Associations) , który mówił na temat wagi wczesnej diagnostyki POChP, o efektach organizowania Dni Spirometrii;
  • dr n. med. Patrycja Grabowska - Krawiec – Zakład Immunologii i Alergologii Klinicznej, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, która mówiła o trudnościach w terapii pacjenta z POChP;

Wydarzenie objęła patronatem merytorycznym Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, a patronatem medialnym - Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”.

Więcej…
 
POChP w relacjach pacjentów PDF Drukuj Email

Pan Jerzy, lat 64, przez wiele lat palił dużo papierosów, od 10 lat choruje na POChP

chory na POChP

"Jeszcze 10 lat temu byłem czynny zawodowo. Pełniłem funkcję dyrektora szkoły. Mniej więcej w tamtym czasie zauważyłem, że coraz częściej mam zadyszkę przy wchodzeniu na trzecie, czwarte piętro. Ale jeszcze to lekceważyłem, uważałem, że to normalna rzecz, związana z wiekiem, a miałem wtedy 53-54 lata" - wspomina. Jednak, podczas infekcji pan Jerzy zaczął mieć problemy z oddychaniem, nawet bez podejmowania wysiłku. Dość często kasłał. Gdy zgłosił się do lekarza pierwszego kontaktu, ten skierował go do pulmonologa. 

"Ponieważ nigdy wcześniej się dokładnie nie badałem, więc troszkę się bałem, gdy dostałem skierowanie na EKG serca, spirometrię, rtg płuc i różne testy krwi. Gdy zgłosiłem się z wynikami okazało się, że to POChP. Zacząłem się oswajać z tym, że moje zmęczenie i gorsza od rówieśników forma fizyczna nie są związane z wiekiem" - mówi pan Jerzy.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 7

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama