Dla lekarza

Reklama
Reklama

Polecamy publikacje

Reklama
Reklama

Kontakt

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc

Biuro:
ul. K. Promyka 5 lok. 162
01-604 Warszawa

mail: astma.federacja@gmail.com 

Konto: Kredyt Bank SA
44150010121210101466220000

Porady Alergia kontaktowa - uczulenie na nikiel
Alergia kontaktowa - uczulenie na nikiel PDF Drukuj Email
Często ludzie zauważają, że ich skóra reaguje na metalowe klamry, wisiorki, kolczyki i inne metalowe przedmioty, których pełno w naszym otoczeniu. 
Najczęœciej skóra zaczyna swędzieć, robi się czerwona, mogš nawet pojawić się bšble i rany. 
Ale alergia nie musi pojawiać się tylko w miejscu kontaktu z metalem. U niektórych chorych wyprysk pojawia się na dłoniach i stopach albo zmiany sš rozsiane po całej skórze. Dlaczego tak się dzieje? 
Ano dlatego, że sprawca czyli nikiel to nie tylko metal obecny w tzw. metalowych przedmiotach. Jest również w pokarmach. 
Osoby uczulone na nikiel powinny unikać: orzechów, kakao, płatków owsianych, wina, piwa, owoców takich jak gruszki, wiœnie, banany, brzoskwinie, proszku do pieczenia, keczupu i koncentratu pomidorowego, margaryny, sosu sojowego, sera topionego, warzyw liœciastych (kapusty, sałaty), kukurydzy, soi…. 
Lista jest długa, nie wszystkie produkty zostały wymienione ale na poczštek wystarczy (im dłuższe listy produktów niewskazanych tym szybciej pacjenci się do nich zrażajš). 
Gdzie jeszcze możemy napotkać nikiel? 
W klamkach, parasolkach, przyborach do paznokci, kosmetykach, farbach do włosów, klejach, cemencie, farbach do malowania, oprawkach okularów…. Niestety, trzeba bacznie obserwować własne otoczenie. 
Innej metody nie ma. Podstawa leczenia to unikanie. Odczulania na nikiel nie ma. 
 

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama