Dla lekarza

Reklama
Reklama

Polecamy publikacje

Reklama
Reklama

Kontakt

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc

Biuro:
ul. K. Promyka 5 lok. 162
01-604 Warszawa

mail: astma.federacja@gmail.com 

Konto: Kredyt Bank SA
44150010121210101466220000

Porady Czy nakładanie alergenów na skórę lub badanie krwi potwierdzi lub wykluczy na co jesteśmy uczuleni?
Czy nakładanie alergenów na skórę lub badanie krwi potwierdzi lub wykluczy na co jesteśmy uczuleni? PDF Drukuj Email
Niestety nie zawsze!

Badanie polegające na nakładaniu różnych alergenów na skórę lub badanie krwi w poszukiwaniu tzw. przeciwciał przeciwko alergenom (w skrócie znane jako badanie IgE) może wyjść dodatnio lub ujemnie. Dodatnio tzn. że babel na skórze jest większy niż dopuszcza norma lub, że przeciwciał IgE we krwi jest za dużo. Jeżeli wynik jest dodatni to mówi nam, że organizm jest uczulony na ten alergen. Ale to nie jest jednoznaczne, że ten alergen wywoluje objawy alergii!!!

To bardzo ważne co napisałam przed chwilą i powtórzę jeszcze raz. Można być uczulonym na jakiś alergen czyli mieć dodatni wynik badania ale nie mieć żadnych objawów. I to jest najważniejsze przy ustalaniu leczenia. Bo leczymy objawy choroby, chcemy leczyć pacjenta a nie leczyć wynik Jego badania.

Druga ważna informacja. Ujemny wynik testu na skórze lub ujemny wynik badania krwi to wynik prawidłowy. Nie wyklucza on jednak uczulenia na ten sam alergen, który został zbadany!!! 

Dodatni wynik potwierdza uczulenie a ujemny wynik wcale tego uczulenia nie wyklucza.

Jeżeli pacjent ze zdziwieniem patrzy na wynik ujemny np. na jabłka, po zjedzeniu których puchnie Mu jezykpuchna wargipuchnie cala jama ustna, to najważniejsze są właśnie te objawy, a nie wynik badania. I unikanie surowych jabłek. 
 

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama