Dla lekarza

Reklama
Reklama

Polecamy publikacje

Reklama
Reklama

Kontakt

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc

Biuro:
ul. K. Promyka 5 lok. 162
01-604 Warszawa

mail: astma.federacja@gmail.com 

Konto: Kredyt Bank SA
44150010121210101466220000

Aktualności Światowy Dzień Astmy
Światowy Dzień Astmy PDF Drukuj Email

3 maja 2016 roku obchodzimy, już po raz osiemnasty, Światowy Dzień Astmy (World Asthma Day – WAD). 

Organizatorem i pomysłodawcą jest Światowa Inicjatywa na Rzecz Astmy (GINA). Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na implikowane przez astmę problemy zdrowotne, społeczne i ekonomiczne, na całym świecie. W Polsce ponad 4.000.000 osób choruje na astmę. Niestety tylko połowa wie o swojej chorobie. Inni kaszlą, maja duszności, trudności w oddychaniu ale nie wiedzą że to może być ASTMA.
Hasło tegorocznego Światowego Dnia Astmy dotyczy kontroli objawów choroby – You Can Control Your Asthma. Ma ono zwrócić uwagę lekarzy i pacjentów na to, że z astmą można normalnie żyć i funkcjonować, o ile jest ona właściwie leczona i a objawy kontrolowane.
 
Dla pewności warto wykonać ACT (Astma Control Test) czyli Test Kontroli Astmy – dostępny w zakładce obok. Jeśli wynik jest powyżej 20 – możemy być zadowoleni.
Wyniki poniżej 20 punktów mówią o częściowym braku kontroli choroby, a jeśli test wskazuje poniżej 15 pkt koniecznie trzeba udać się do doktora.
 
Z okazji Światowego Dnia Astmy w trakcie Pikniku Naukowego w dniu 7 maja 2016 na Stadionie Narodowym razem z lekarzami z Wojskowego Instytutu Medycznego będziemy wykonywać badania spirometryczne, które pozwolą ocenić sprawność układu oddechowego osób poddających się badaniu. Tu także będzie można wykonać test kontroli astmy. Zapraszamy na stoisko WIM-u.
 

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama