Dla lekarza

Reklama
Reklama

Polecamy publikacje

Reklama
Reklama

Kontakt

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc

Biuro:
ul. K. Promyka 5 lok. 162
01-604 Warszawa

mail: astma.federacja@gmail.com 

Konto: Kredyt Bank SA
44150010121210101466220000

Aktualności Konferencja naukowa
Konferencja naukowa PDF Drukuj Email

Wojskowy Instytut Medyczny, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP i Polskie Towarzystwo Chorób Płuc zapraszają 21 kwietnia 2016 na konferencję naukową „Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie DUM SPIRO SPERO”.

Jest to już szósta konferencja poświęcona pamięci gen. bryg. dr. hab. n. med. Wojciecha Lubińskiego - lekarza Prezydenta PR, który zginął 10 kwietnia 2010 r. zabezpieczając medycznie delegację udającą się na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
 
W trakcie konferencji w Wojskowym Instytucie Medycznym 21.04.2016 w AULI WIM w godzinach 10.00 do 15.00 odpowiemy na pytanie jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie człowieka oraz co zrobić aby temu zapobiec.
Polska najbardziej zanieczyszczony kraj Europy. W ciągu ostatnich 20-25 lat energetyka oraz przemysł znacząco ograniczyły emisję zanieczyszczeń do powietrza. Częściowo przyczyniło się to do poprawy jakości powietrza w naszym kraju, jednak nadal nie rozwiązano problemu emisji zanieczyszczeń z indywidualnych gospodarstw domowych, lokalnych kotłowni i ciepłowni czy niewielkich zakładów usługowych. Efektem tego jest przedostawanie się do powietrza najbardziej szkodliwych dla zdrowia substancji: zanieczyszczeń pyłowych i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Dlatego - wśród wszystkich 28 państw Unii Europejskiej - Polska jest niechlubnym liderem krajów o najwyższych stężeniach tych zanieczyszczeń w powietrzu.
 
Realne zagrożenie dla Polaków
Pyły zawieszone atakujące układ oddechowy wywołują corocznie nowe zachorowania na astmę i POCHP, a nawet mogą być przyczyną zaburzeń rytmu serca, zawałów serca oraz udarów. W Polsce skutkuje to jednym z najwyższych odsetków zgonów przypisywanych zanieczyszczeniu 
powietrza pyłem PM2,5. Z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska o jakości powietrza w Europie wynika, że z tego powodu w naszym kraju co roku przedwcześnie umiera niemal 45 tysięcy osób. To stanowi prawie 12 proc. całkowitej liczby zgonów!
Także stężenia wywołującego nowotwory benzo-a-pirenu są u nas najwyższe na kontynencie. Nie powinna więc dziwić epidemia chorób nowotworowych.
 
Zwiększyć świadomość społeczną
 
Uświadomienie rodakom szkodliwości zanieczyszczenia powietrza dla zdrowia oraz szybkie podjęcie skutecznych działań stanowi duże wyzwanie nie tylko dla polityków, samorządowców, ekologów, ale także lekarzy oraz naukowców.
 
Kolejna konferencja naukowa, organizowana przez Wojskowy Instytut Medyczny wspólnie z Polskim Towarzystwem Chorób Płuc i Polską Federacją Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ma na celu zwrócenie uwagi środowiskom medycznym na to zagadnienie. Chcemy także mobilizować do podejmowania dalszych działań zwiększających wiedzę społeczną związaną z zagrożeniami, jakie niesie zanieczyszczone powietrze.
 
Szczegółowe informacje i formularz rejestracyjny znajdują się tutaj: https://wimcon.wim.mil.pl/6wl/
 
Opracowano na podstawie materiałów dr. n. med. Piotra Dąbrowieckiego z Wojskowego Instytutu Medycznego, dr. inż. Artura Badydy z Politechniki Warszawskiej,  oraz dr. n. med. Tadeusza M Zielonki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 
Poprzednie edycje:
 
 

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama