Dla lekarza

Reklama
Reklama

Polecamy publikacje

Reklama
Reklama

Kontakt

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc

Biuro:
ul. K. Promyka 5 lok. 162
01-604 Warszawa

mail: astma.federacja@gmail.com 

Konto: Kredyt Bank SA
44150010121210101466220000

Co czwarty chory na astmę pali papierosy. Jeden z trzech Polaków to palacz. PDF Drukuj Email
2012-10-12 ["Dziennik Gazeta Prawna"]
papieros

Papierosy pali ponad 32 proc. Polaków; większość uzależniła się przed osiągnięciem dorosłości; blisko połowa z nich pali w obecności dzieci, rocznie rodzi się ok. 100 tys. dzieci, których matki paliły w ciąży - mówił w Sejmie p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego.

W czwartek posłowie zapoznali się ze sprawozdaniem z realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w 2011 r.; przestawił je p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego Marek Posobkiewicz. Solidarna Polska i Ruch Palikota wniosły o odrzucenie tego sprawozdania.

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego TNS Pentor przeprowadził w grudniu zeszłego roku badania, które pokazały, że papierosy pali 37 proc. mężczyzn i 27 proc. kobiet w Polsce; ogółem pali 32 proc. Polaków. Jak podkreślił Posobkiewicz, 48 proc. z nich pali w obecności dzieci, rocznie rodzi się blisko 100 tys. dzieci, których matki paliły w ciąży. Palacze najczęściej uzależniają się przed osiągnięciem dorosłości.

Więcej…
 
Współpraca z Medycyną Praktyczną PDF Drukuj Email
Informujemy członków Federacji i wszystkich chorych na astmę, alergie i POCHP, że Federacja podjęła współprace z Medycyną Praktyczną. Federacja jest patronem stron poświęconych astmie astmie oskrzelowej.

logo mpMedycyna Praktyczna to wiodący krajowy wydawca literatury fachowej oraz największe polskie centrum informacji medycznej dla lekarzy. Od kilku lat rozbudowują portal mp.pl o informacje przeznaczone dla pacjentów.

Bardzo istotną część portalu internetowego Medycyny Praktycznej stanowią Poczet Lekarzy oraz Placówki Medyczne. Najważniejszym elementem Pocztu są indywidualne wizytówki lekarzy, które są miejscem do zamieszczenia wyrazów podziękowania i uznania ze strony pacjentów oraz referencji od kolegów lekarzy. Aktualnie w portalu swoje wizytówki ma już ponad 55000 lekarzy z całego kraju. W serwisie Placówki Medyczne prezentuje niemal wszystkie szpitale, przychodnie oraz gabinety lekarskie, wraz z informacjami dotyczącymi wykonywanych zabiegów, leczonych chorób oraz lekarzy przyjmujących w placówce. Obecnie bez trudu znajdziecie Państwo informacje o lekarzach specjalistach alergologii i pneumonologii blisko miejsca zamieszkania.

Współpraca z Medycyną Praktyczną to dalszy etap konsolidacji środowisk chorych i lekarzy dla dobra obu tych grup.

 
Konferencja o astmie ciężkiej 10.10.2012 PDF Drukuj Email
10 października 2012 r. chorzy na astmę ciężką alergiczną z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji prasowej po raz kolejny zaapelowali do Ministra Zdrowia o wprowadzenie programu lekowego dla tej grupy chorych. Konferencje prowadził Przewodniczący Federacji dr Piotr Dąbrowiecki a uczestniczyli w niej zaproszeni pacjenci z astmą ciężką oraz Profesor Piotr Kuna, Dyrektor Szpitala im. Barlickiego w Łodzi oraz były prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Konferencja została zorganizowana dokładnie rok po opublikowaniu przez Ministerstwo Zdrowia projektu rozporządzenia wprowadzającego program lekowy, który to projekt do dziś nie został zatwierdzony (7 października 2011 roku projekt został wysłany do konsultacji społecznych).               

10 października minął również miesiąc od wysłania przez Federację pisma do Ministra Zdrowia, na które do dziś pacjenci nie otrzymali odpowiedzi
.

Więcej…
 
Losowanie nagrody PDF Drukuj Email

Znamy juz laureata tegorocznych obchodów Światowego Dnia Spirometrii w Polsce. Zostało nim Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o. w Tuchowie przy ul. Szpitalnej 1

Losowanie odbyło się przed kamerami Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego w dniu 7 lipca 2012 , o godz. 21.45. - zobacz program

Ośrodek zostanie obdarowany spirometrem EasyOne Model 2001 ufundowanym przez firmę AeroMedika.

Serdecznie gratulujemy i jednoczesnie pragniemy przypomnieć, że proces rejestracji wyników akcji dla wszystkich uczestników trwa do 15 lipca 2012 r. Bardzo prosimy przedstawicieli placówek - uczestników akcji o wypełnienie formularza znajdującego się w zakładce Rok 2012 -> Statystyka akcji - link tutaj: 

Dane z wypełnionych formularzy stworzą ogólnopolski wynik akcji obchodów Światowego Dnia Spirometrii, który zostanie przekazany do European Lung Foundation. 


 

 

 
Dziękujemy mediom PDF Drukuj Email
Światowy Dzień Spirometrii obchodzony z inicjatywy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc - 27 czerwca 2012 r. odbił się szerokim echem w mediach ogólnopolskich oraz regionalnych. Konferencja prasowa, która odbyła się 22 czerwca br. w Centrum Konferencyjnym PAP w Warszawie, gościła  przedstawicieli ponad 20 redakcji  prasowych, radiowych  oraz telewizyjnych, a także znakomitych gości m.in. z Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Biura Rzecznika Praw Pacjenta i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Pod koniec czerwca ukazało się ponad 280 publikacji, mających na celu zachęcenie do bezpłatnych badań spirometrycznych, które ukazały się pod koniec czerwca br. w telewizji, prasie, radiu oraz Internecie.
Więcej…
 
Bezpłatne badania płuc w całej Polsce PDF Drukuj Email

 Z okazji  Światowego Dnia Spirometrii, w kilkudziesięciu placówkach zdrowia w całej Polsce można będzie wykonać bezpłatne badanie spirometryczne płuc. Badania, które  potrwają od 27 do 29 czerwca, zainicjowały Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i  POChP wraz z Polskim Towarzystwem Chorób Płuc. Podsumowanie światowego dnia spirometrii odbędzie się na kongresie ERS w Wiedniu.

Spirometria jest nieinwazyjnym badaniem, które pozwala ocenić pojemność i przepływ powietrza przez  płuca oraz  ich funkcję. Jest niezbędna do potwierdzenia diagnozy poważnej, skracającej życie choroby układu oddechowego: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Takie stanowisko przyjęła w swoich wytycznych Światowa Inicjatywa na Rzecz Zwalczania POChP (GOLD).

Więcej…
 
Światowy Dzień Astmy PDF Drukuj Email

 

1 maja to również Światowy Dzień Astmy. 

Na astmę oskrzelową choruje ponad 4 miliony Polaków. Ponad połowa nie wie o swojej chorobie. Przypominamy wszystkim osobom mającym kaszel, świsty podczas oddychania
i uczucie duszności, że to może być ASTMA.

Według Prof. Barbary Rogali, prezydenta Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), aż 70 proc. chorych na astmę ma objawy alergicznego nieżytu nosa (ANN jest reakcją zapalną błony śluzowej nosa na alergeny), a u 20 proc. osób z ANN rozwija później astma oskrzelowa. Szacuje się, że alergiczny nieżyt nosa zwiększa jej ryzyko od 3
do 11 razy, a jeśli występuje razem z atopowym zapaleniem skóry - nawet 15-krotnie.

Więcej…
 
Światowy Dzień Chorego PDF Drukuj Email

 

VI Forum Liderów Organizacji Pacjentów

Z okazji Światowego Dnia Chorego w dniach 10 - 11 lutego w Warszawie odbyło się VI ogólnopolskie spotkanie liderów organizacji pacjentów, organizowane przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Zakon Posługujących Chorym – Ojcowie Kamilianie. Uczestnikami konferencji byli liderzy ponad 150 organizacji pacjenckich.


Pierwszego dnia z uczestnikami konferencji spotkał się Minister Zdrowia – Bartosz Arłukowicz oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia – Maciej Dworski. Obecny był także sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia – Jakub Szulc.

Podczas spotkania przedstawiciele organizacji pacjentów mieli szansę przedstawić im swój punkt widzenia i zwrócić uwagę na problemy z jakimi borykają się na co dzień. Pacjentów chorych na astmę, alergie i POCHP reprezentował Piotr Dąbrowiecki, Przewodniczący Federacji. W trakcie debaty poruszono temat edukacji przewlekle chorych (astma, pochp), w kontekście dostępności nowoczesnego leczenia dla tej grupy pacjentów.

Minister Zdrowia  Bartosz Arłukowicz entuzjastycznie odniósł się do tematu edukacji chorych na astmę i POChP jako skutecznej metody poprawy efektywności leczenia. Minister obiecał w tym względzie pomoc resortu.

Podczas drugiego dnia, uczestnicy konferencji mieli okazje wysłuchać następujących wykładów:
1. „Starzenie się, starość – cele życiowe”, prof. Cezary Włodarczyk – Uniwersytet Łódzki
2. „Choroby Mózgu w wieku podeszłym”, prof. Grzegorz Opala – Śląski Uniwersytet Medyczny
3. „Prawa pacjenta w UE w świetle badań przeprowadzonych przez ACN w 2010r.”, Teresa Petragolini – Dyrektor Active Citizenship Network

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 następna > ostatnia >>

Strona 13 z 15

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Joomla extensions by Siteground Hosting