Dla lekarza

Reklama
Reklama

Polecamy publikacje

Reklama
Reklama

Kontakt

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc

Biuro:
ul. K. Promyka 5 lok. 162
01-604 Warszawa

mail: astma.federacja@gmail.com 

Konto: Kredyt Bank SA
44150010121210101466220000

Czy jesteś palaczem papierosów chorym na płuca? PDF Drukuj Email
Szanowni Państwo, poster

zespół ekspertów pod auspicjami ERS pracuje nad poprawą sposobu komunikowania się personelu medycznego z palaczami tytoniu cierpiącymi na choroby płuc. Aktualnie liczba badań odnoszących się do tej populacji chorych jest niewielka. Celem ujednolicenia danych opracowano ankietę, która jest dostępna przez Internet, także w języku polskim. Ankieta jest anonimowa, zawiera  kilkanaście pytań, a jej wypełnienie zabiera około 15 min.

Więcej…
 
MojaAstma – szansa na lepsze życie z astmą PDF Drukuj Email
rozpoznaniaLiczba chorych na astmę w naszym kraju sięga już 4 milionów  i może nadal rosnąć. Choć ta przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych wciąż przeraża, coraz skuteczniejsze leki, coraz nowocześniejsze terapie pozwalają żyć pełnią życia i realizować się w każdej dziedzinie. Dowodzą tego m.in. przykłady znanych biegaczek narciarskich, światowej klasy piłkarza, czy innych utytułowanych sportowców. Wszyscy oni cierpią na astmę oskrzelową.  Jedynym warunkiem spełnienia nawet sportowych marzeń mimo astmy jest dobra kontrola choroby. A z tym wśród populacji pacjentów nie jest najlepiej. Szacuje się, że nawet do 75 procent chorych może cierpieć z powodu powtarzających się zaostrzeń astmy, niejednokrotnie wymagających hospitalizacji. Za jedną z głównych przyczyn takich problemów uznaje się właśnie niedostateczną kontrolę astmy. 
Więcej…
 
Resort zdrowia rozmawia z organizacjami pacjenckimi PDF Drukuj Email
MZW Ministerstwie Zdrowia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z przedstawicielami zespołu organizacji pacjentów ''Dialog dla Zdrowia''. Resort zdrowia reprezentował wiceminister Cezary Rzemek.

Chorych na astmę, alergie i POCHP reprezentował Piotr Dąbrowiecki przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP.

Więcej…
 
Wspólny apel lekarzy i pacjentów PDF Drukuj EmailSzanowny Pan
Donald Tusk
Premier Rzeczypospolitej Polskiej

Panie Premierze,

Obowiązujące od roku zasady refundacji leków przyniosły wiele pozytywnych efektów, część z nowych przepisów wymaga jednak zmian. Apele środowiska lekarskiego w tej sprawie nie zostały uwzględnione i rośnie liczba chorych, którzy w całości ponoszą koszty przepisanych leków.

Apelujemy do Pana Premiera o modyfikację przepisów. Chcielibyśmy, aby:

  • leki refundowane były dostępne z dopłatą NFZ zawsze wtedy, kiedy są niezbędne dla chorego,
  • lekarze nie tracili czasu na analizowanie dokumentów rejestracyjnych tysięcy preparatów,
  • zasady refundacji były proste i jednoznaczne,
  • wskazania do refundacji były zgodne z aktualną wiedzą medyczną, a nie oparte na dokumentacji rejestracyjnej,
  • lekarzom nie groziły kary za wystawiane dla nas recepty, a każdy lekarz mógł leczyć, a nie zastanawiać się, co mu za to grozi.

Tu możesz poprzeć apel: www.mp.pl/premierzepomoz/

 
„Nie jest jeszcze za późno!”. Światowy dzień POChP - podsumowanie konferencji PDF Drukuj Email
14 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień POChP pod hasłem„Nie jest jeszcze za późno!”. Z tej okazji 13 listopada w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli:
  • prof. dr hab. n. med. Dariusz Ziora – Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy, Śląski Uniwersytet Medyczny w  Katowicach (wykład na temat epidemiologii POChP i jej objawów)
  • dr n. med. Tadeusz Zielonka - Warszawski Uniwersytet Medyczny, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, prezes Oddziału Warszawsko -Otwockiego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (wykład na temat nowych standardów leczenia według strategii GOLD a także o wadze indywidualnego podejścia do pacjenta);
  • dr n. med.  Piotr Dąbrowiecki - Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Członek EFA (European Federation of Allergy and Airways Diseases Patients Associations) , który mówił na temat wagi wczesnej diagnostyki POChP, o efektach organizowania Dni Spirometrii;
  • dr n. med. Patrycja Grabowska - Krawiec – Zakład Immunologii i Alergologii Klinicznej, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, która mówiła o trudnościach w terapii pacjenta z POChP;

Wydarzenie objęła patronatem merytorycznym Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, a patronatem medialnym - Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”.

Więcej…
 
POChP w relacjach pacjentów PDF Drukuj Email

Pan Jerzy, lat 64, przez wiele lat palił dużo papierosów, od 10 lat choruje na POChP

chory na POChP

"Jeszcze 10 lat temu byłem czynny zawodowo. Pełniłem funkcję dyrektora szkoły. Mniej więcej w tamtym czasie zauważyłem, że coraz częściej mam zadyszkę przy wchodzeniu na trzecie, czwarte piętro. Ale jeszcze to lekceważyłem, uważałem, że to normalna rzecz, związana z wiekiem, a miałem wtedy 53-54 lata" - wspomina. Jednak, podczas infekcji pan Jerzy zaczął mieć problemy z oddychaniem, nawet bez podejmowania wysiłku. Dość często kasłał. Gdy zgłosił się do lekarza pierwszego kontaktu, ten skierował go do pulmonologa. 

"Ponieważ nigdy wcześniej się dokładnie nie badałem, więc troszkę się bałem, gdy dostałem skierowanie na EKG serca, spirometrię, rtg płuc i różne testy krwi. Gdy zgłosiłem się z wynikami okazało się, że to POChP. Zacząłem się oswajać z tym, że moje zmęczenie i gorsza od rówieśników forma fizyczna nie są związane z wiekiem" - mówi pan Jerzy.

Więcej…
 
Światowy Dzień POChP 14 listopada PDF Drukuj Email

"Nie jest jeszcze za późno!"

WCD logo

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) – ciężkiej, zapalnej choroby układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach i uszkodzenia wielu innych narządów, m.in. serca, wątroby i kości.

Światowy Dzień POChP organizowany jest, począwszy od 2002 r., przez Światową Inicjatywę Zwalczania POChP (ang. Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease – GOLD) we współpracy ze środowiskami medycznymi i organizacjami zrzeszającymi chorych. Co roku w ponad 50 krajach świata odbywają się konferencje, spotkania i festyny, których celem jest popularyzacja wiedzy o POChP, obniżenie liczby zachorowań i zgonów
z powodu tej choroby oraz poprawa jakości życia chorych.

Więcej…
 
Omalizumab będzie refundowany! PDF Drukuj Email

Wspólny wysiłek pacjentów i lekarzy przyniósł efekty.

Z przyjemnością informujemy że resort zdrowia opublikował projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 listopada 2012 r. Na liście refundacyjnej znalazły się nowe substancje, m.in. omalizumab.

Omalizumab jest lekiem o potwierdzonej skuteczności w leczeniu IgE zależnej astmy oskrzelowej opornej na leczenie, rekomendowanym przez polskie i zagraniczne towarzystwa naukowe. W licznych badaniach klinicznych udokumentowano jego skuteczność w poprawie stanu klinicznego i jakości życia w rozpatrywanej populacji pacjentów. Terapia omalizumabem jest względnie bezpieczna a udokumentowane poważne działania niepożądane, nieliczne.
Nowy lek zawierający omalizumab (2 kody EAN) będzie refundowany w ramach programu leczenia ciężkiej astmy alergicznej. Szczegóły na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz: Informacja prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewskiego - Konsultanta Krajowego w dziedzinie Alergologii
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 następna > ostatnia >>

Strona 12 z 15

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Joomla extensions by Siteground Hosting