Czy nakładanie alergenów na skórę lub badanie krwi potwierdzi lub wykluczy na co jesteśmy uczuleni?

Niestety nie zawsze!

Badanie polegające na nakładaniu różnych alergenów na skórę lub badanie krwi w poszukiwaniu tzw. przeciwciał przeciwko alergenom (w skrócie znane jako badanie IgE) może wyjść dodatnio lub ujemnie. Dodatnio tzn. że babel na skórze jest większy niż dopuszcza norma lub, że przeciwciał IgE we krwi jest za dużo. Jeżeli wynik jest dodatni to mówi nam, że organizm jest uczulony na ten alergen. Ale to nie jest jednoznaczne, że ten alergen wywoluje objawy alergii!!!

To bardzo ważne co napisałam przed chwilą i powtórzę jeszcze raz. Można być uczulonym na jakiś alergen czyli mieć dodatni wynik badania ale nie mieć żadnych objawów. I to jest najważniejsze przy ustalaniu leczenia. Bo leczymy objawy choroby, chcemy leczyć pacjenta a nie leczyć wynik Jego badania.

Druga ważna informacja. Ujemny wynik testu na skórze lub ujemny wynik badania krwi to wynik prawidłowy. Nie wyklucza on jednak uczulenia na ten sam alergen, który został zbadany!!! 

Dodatni wynik potwierdza uczulenie a ujemny wynik wcale tego uczulenia nie wyklucza.

Jeżeli pacjent ze zdziwieniem patrzy na wynik ujemny np. na jabłka, po zjedzeniu których puchnie Mu jezykpuchna wargipuchnie cala jama ustna, to najważniejsze są właśnie te objawy, a nie wynik badania. I unikanie surowych jabłek. 

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności