Federacja znalazła się w gronie międzynarodowych Partnerów realizujących projekt LungHealth4Life. To wyjątkowa szansa do wzmocnienia naszych dotychczasowych wysiłków na rzecz promowania zdrowia płuc.
Projekt jest dedykowany poszerzaniu świadomości nt. zdrowia płuc wśród młodzieży szkolnej. Będzie uświadamiać i zachęcać dzieci i młodzież do dbania o płuca od najmłodszych lat.
Przewlekłe choroby płuc są poważnym problemem zdrowia publicznego. Liczba osób żyjących z tymi chorobami dynamicznie rośnie w całej Europie.
W przeszłości, unikanie palenia było uważane za główny sposób na uniknięcie przewlekłych chorób płuc, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Obecnie wiemy, że istnieje więcej czynników, które przyczyniają się do chorób płuc. Należą do nich "odpowiedzi genetyczne" dziedziczone po rodzicach (epigenetyka), ale i narażenie na czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza.
Jeśli uda nam się wykryć początek tych chorób, możemy zachęcić do zmiany zachowania, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby płuc i rozpocząć odpowiednią terapię.
Zespoły krajowe (z Polski, Węgier i Portugalii) projektu LungHealth4Life będą organizować w szkołach badania płuc, znane jako spirometria, a także proponować przeprowadzenie lekcji nt. zdrowia płuc
Cele projektu zdefiniowano jako:
- zbudowanie bazy wiedzy o skutecznych strategiach zachęcających dzieci do dbania o swoje zdrowie
- wprowadzanie kontroli zdrowia płuc jako standardu oceny zdrowia ucznia
- zdefiniowanie barier stojących przed dziećmi i młodzieżą utrudniających poprawę zdrowia, w tym czynnikom społecznym, zdrowotnym i środowiskowym powodującym nierówności w dostępie do wiedzy i opieki
- dostarczenie zweryfikowanej medycznie edukacji na temat czynników przyczyniających się do przewlekłych schorzeń płuc
- wczesne wykrywanie problemów z płucami wśród dzieci w wieku szkolnym.
Więcej o założeniach projektu i postępach polskiego zespołu realizatorów można znaleźć na stronie: LungHealth4Life.eu