Światowy Dzień POCHP

 „Living Well with COPD - Everybody, Everywhere" jest życzeniem złożonym chorym na POCHP (przewlekła obturacyjną chorobę płuc) by żyli dobrze, pomimo swojej choroby, w każdym miejscu na świecie, również w Polsce.

Do normalnego życia z POCHP potrzebujemy rozpoznania choroby, ponieważ nie wykryta POCHP skraca życie chorych o 10-15 lat. POCHP charakteryzuje się utrzymującymi się objawami ze strony układu oddechowego (duszność, kaszel) i ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, spowodowanym przez istotne narażenie na szkodliwe cząstki lub gazy (dym tytoniowy, smog).
Wywiad z Profesorem Pawłem ŚliwińskimW Polsce na POCHP choruje około 20% osób po 40 roku życia, czyli ponad 2 000 000 osób. Niestety tylko 600 000 posiada rozpoznanie i jest aktywnie leczonych. Większość pacjentów nie wie, że u podstawy kaszlu i duszności stoi przewlekła choroba. Nie rozpoznana lub późno rozpoznana POCHP skraca życie chorych o 10-15 lat. Jest trzecią przyczyną zgonów na świecie. Zwiększa ryzyko zgonu z powodu zawału serca trzykrotnie a z powodu raka płuc sześciokrotnie. POCHP podejrzewamy u każdej osoby z przewlekłym kaszlem i/lub dusznością wysiłkową oraz narażeniem na czynniki wywołujące (głównie dym tytoniowy oraz zanieczyszczenia powietrza). Aby rozpoznać POCHP należy wykonać badanie spirometryczne. Od jego wyniku zależy dalsze postępowanie. Jeśli wynik spirometrii wskazuje na obturację (czyli skurcz oskrzeli) i nie wraca do normy po podaniu leków rozszerzających oskrzela to tak osoba może mieć POCHP. Dodatkowo lekarz prowadzący wykonuje badanie RTG Klatki Piersiowej (lub tomografię płuc) aby potwierdzić towarzyszące POCHP zjawisko rozedmy oraz żeby wykluczyć inne choroby np. zapalenie płuc, włóknienie płuc lub raka płuca). Po postawieniu rozpoznania, lekarz planuje odpowiedną terapię.
Podstawą leczenia POCHP jest rzucenie palenia lub ograniczenie wpływu dymu tytoniowego i innych zanieczyszczeń powietrza na płuca osoby chorej. Taka procedura wydłuża życie chorym z POCHP i zawsze warto (niezależnie jak długo trwa nałóg) rzucić palenie. 
Leczenie POCHP odbywa się poprzez zastosowanie leków wziewnych w postaci inhalatorów. To najlepsza forma terapii. Aby dobrać odpowiednie leki, specjalista przeprowadza wywiad z chorym pytając o objawy, najczęściej korzystając z skali duszności mMRC lub testu CAT. W zależności od ilości objawów i częstości zaostrzeń podejmuje decyzje o podaniu leków. Leczenie wziewne nie jest łatwe bo aerozoloterapii trzeba się nauczyć. Chorzy którzy nie zostali przeszkoleni popełniają w 50% istotne błędy zmniejszające skuteczność terapii.


A więc każdy chory który otrzyma leki wziewne powinien być przeszkolony przez swojego lekarza jak prawidłowo inhalować leki. Jeśli doktor nie ma czasu powinien odesłać pacjenta do e-szkoły np. www.szkolaastmy.mp.pl gdzie znajdują się filmy jak prawidłowo inhalować leki wziewne. Na kolejnej wizycie specjalista powinien ocenić czy chory stosuje leki zgodnie z zaleceniami, sprawdzić poprawność aerozoloterapii oraz odpowiedzieć na pytania, które stawia pacjent w zakresie choroby i jej leczenia. Lekarz powinien wspierać chorego poprzez aktywną edukację, dobór optymalnego wysiłku fizycznego, zlecenie szczepień ochronnych (p. grypie i p. pneumokokom).
Tak zaopiekowany chory będzie żył dłużej a powikłania (choroba wieńcowa, cukrzyca, osteoporoza, depresja, wyniszczenie), które często pojawiają się w trakcie POCHP wystąpią zdecydowanie później.
Zachęcam wszystkie osoby z dusznością wysiłkowa i /lub kaszlem (które niewiedzą dlaczego maja objawy) do odwiedzenia swojego lekarza POZ lub specjalisty pulmonologa/alergologa – czekamy na Państwa nawet teraz w czasie pandemii - brak rozpoznania choroby, która istnieje zmniejsza Państwa szanse na wygraną z wirusem Sars-Cov-2.

Więcej informacji na stronie www.goldcopd.org

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Profesorem Pawłem Śliwińskim, kliknij aby odsłuchać: część 1; część 2

lub obejrzenia krótkiego filmiku o POCHP 

 

 

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności