W dniach 8-9.02.2023 miało miejsce XVII Forum Organizacji Pacjentów. Rokrocznie w Forum biorą udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz ponad 150 organizacji pacjenckich. Pacjentów chorych na astmę alergie i POCHP reprezentował Piotr Dąbrowiecki z naszej Federacji. Podczas swojego wystąpienia miał szanse przedłożyć podstawowe tezy projektu
e-Recepta 2.0 Astma.
Obecnie 39% chorych na astmę nadużywa leków ratunkowych (tzw. SABA czyli krótko działających leków rozszerzających oskrzela) z powodu braku kontroli choroby (to zwiększa ryzyko hospitalizacji). 6% używa ponad 12 opakowań SABA rocznie (to dwukrotnie zwiększa ryzyko zgonu w tej grupie pacjentów). Brak kontroli astmy pociąga za sobą konieczność stosowania przez tych chorych doustnych sterydów (leków ratunkowych, które niestety maja dużo działań niepożądanych).
Wprowadzenie e-recepty 2.0 Astma poprzez system alertów generowanych w momencie, kiedy lekarz wypisuje 3 i kolejny lek ratunkowy lub dodatkowe dawki doustnych sterydów, byłoby dla chorego i dla lekarza sygnałem do zastanowienia się czy pacjent jest prawidłowo leczony, czy stosuje leki stabilizujące astmę czy tylko doraźnie (które mogą zwiększać ryzyko zgonu). Ponad to pozwoliłoby na adekwatną reakcję (optymalizację terapii, edukację, skierowanie chorego do poradni leczenia astmy ciężkiej, etc).
Niewielka korekta w systemie, mogłaby przynieść znaczną poprawę w zakresie kontroli choroby oraz jakości życia pacjentów a także wygenerować oszczędności dla systemu wynikające z zapobiegania niepotrzebnym hospitalizacjom w dużej grupie ponad 2.100.000 chorych na astmę w Polsce.
Przewodniczący Federacji, dr Piotr Dąbrowiecki, który jednocześnie jest członkiem Zarządu Głównego PTA oraz sygnatariuszem Koalicji na rzecz Leczenia Astmy, omówił wnioski, które dostarczył raport „Życie z astmą ciężką. Punkt widzenia pacjenta”. Ten projekt badawczy powstał dzięki oraz pod auspicjami Koalicji na rzecz Leczenia Astmy i pokazuje perspektywę 12 pacjentów chorych na astmę ciężką.
W odpowiedzi na przedstawioną koncepcję modyfikacji systemu wystawiania recept zostaliśmy zobligowani przez Ministra Zdrowia do przedstawienia głównych założeń projektu e-Recepta 2.0 na najbliższym posiedzeniu Rady ds. Pacjentów, działającej przy Ministrze Zdrowia. Uznajemy to za wielki sukces i przyjmujemy z wdzięcznością propozycję Ministra.
Więcej na temat samego problemu oraz koncepcji jego zapobiegania znajduje się w raporcie "Życie z astmę ciężką.Punkt widzenia pacjenta", do lektury którego zapraszamy.