Dla lekarza

Reklama
Reklama

Polecamy publikacje

Reklama
Reklama

Kontakt

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc

Biuro:
ul. K. Promyka 5 lok. 162
01-604 Warszawa

mail: astma.federacja@gmail.com 

Konto: Kredyt Bank SA
44150010121210101466220000

„Nie jest jeszcze za późno!”. Światowy dzień POChP - podsumowanie konferencji PDF Drukuj Email
14 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień POChP pod hasłem„Nie jest jeszcze za późno!”. Z tej okazji 13 listopada w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli:
  • prof. dr hab. n. med. Dariusz Ziora – Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy, Śląski Uniwersytet Medyczny w  Katowicach (wykład na temat epidemiologii POChP i jej objawów)
  • dr n. med. Tadeusz Zielonka - Warszawski Uniwersytet Medyczny, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, prezes Oddziału Warszawsko -Otwockiego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (wykład na temat nowych standardów leczenia według strategii GOLD a także o wadze indywidualnego podejścia do pacjenta);
  • dr n. med.  Piotr Dąbrowiecki - Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Członek EFA (European Federation of Allergy and Airways Diseases Patients Associations) , który mówił na temat wagi wczesnej diagnostyki POChP, o efektach organizowania Dni Spirometrii;
  • dr n. med. Patrycja Grabowska - Krawiec – Zakład Immunologii i Alergologii Klinicznej, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, która mówiła o trudnościach w terapii pacjenta z POChP;

Wydarzenie objęła patronatem merytorycznym Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, a patronatem medialnym - Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”.

Więcej…
 
POChP w relacjach pacjentów PDF Drukuj Email

Pan Jerzy, lat 64, przez wiele lat palił dużo papierosów, od 10 lat choruje na POChP

chory na POChP

"Jeszcze 10 lat temu byłem czynny zawodowo. Pełniłem funkcję dyrektora szkoły. Mniej więcej w tamtym czasie zauważyłem, że coraz częściej mam zadyszkę przy wchodzeniu na trzecie, czwarte piętro. Ale jeszcze to lekceważyłem, uważałem, że to normalna rzecz, związana z wiekiem, a miałem wtedy 53-54 lata" - wspomina. Jednak, podczas infekcji pan Jerzy zaczął mieć problemy z oddychaniem, nawet bez podejmowania wysiłku. Dość często kasłał. Gdy zgłosił się do lekarza pierwszego kontaktu, ten skierował go do pulmonologa. 

"Ponieważ nigdy wcześniej się dokładnie nie badałem, więc troszkę się bałem, gdy dostałem skierowanie na EKG serca, spirometrię, rtg płuc i różne testy krwi. Gdy zgłosiłem się z wynikami okazało się, że to POChP. Zacząłem się oswajać z tym, że moje zmęczenie i gorsza od rówieśników forma fizyczna nie są związane z wiekiem" - mówi pan Jerzy.

Więcej…
 
Światowy Dzień POChP 14 listopada PDF Drukuj Email

"Nie jest jeszcze za późno!"

WCD logo

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) – ciężkiej, zapalnej choroby układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach i uszkodzenia wielu innych narządów, m.in. serca, wątroby i kości.

Światowy Dzień POChP organizowany jest, począwszy od 2002 r., przez Światową Inicjatywę Zwalczania POChP (ang. Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease – GOLD) we współpracy ze środowiskami medycznymi i organizacjami zrzeszającymi chorych. Co roku w ponad 50 krajach świata odbywają się konferencje, spotkania i festyny, których celem jest popularyzacja wiedzy o POChP, obniżenie liczby zachorowań i zgonów
z powodu tej choroby oraz poprawa jakości życia chorych.

Więcej…
 
Omalizumab będzie refundowany! PDF Drukuj Email

Wspólny wysiłek pacjentów i lekarzy przyniósł efekty.

Z przyjemnością informujemy że resort zdrowia opublikował projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 listopada 2012 r. Na liście refundacyjnej znalazły się nowe substancje, m.in. omalizumab.

Omalizumab jest lekiem o potwierdzonej skuteczności w leczeniu IgE zależnej astmy oskrzelowej opornej na leczenie, rekomendowanym przez polskie i zagraniczne towarzystwa naukowe. W licznych badaniach klinicznych udokumentowano jego skuteczność w poprawie stanu klinicznego i jakości życia w rozpatrywanej populacji pacjentów. Terapia omalizumabem jest względnie bezpieczna a udokumentowane poważne działania niepożądane, nieliczne.
Nowy lek zawierający omalizumab (2 kody EAN) będzie refundowany w ramach programu leczenia ciężkiej astmy alergicznej. Szczegóły na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz: Informacja prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewskiego - Konsultanta Krajowego w dziedzinie Alergologii
 
Co czwarty chory na astmę pali papierosy. Jeden z trzech Polaków to palacz. PDF Drukuj Email
2012-10-12 ["Dziennik Gazeta Prawna"]
papieros

Papierosy pali ponad 32 proc. Polaków; większość uzależniła się przed osiągnięciem dorosłości; blisko połowa z nich pali w obecności dzieci, rocznie rodzi się ok. 100 tys. dzieci, których matki paliły w ciąży - mówił w Sejmie p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego.

W czwartek posłowie zapoznali się ze sprawozdaniem z realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w 2011 r.; przestawił je p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego Marek Posobkiewicz. Solidarna Polska i Ruch Palikota wniosły o odrzucenie tego sprawozdania.

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego TNS Pentor przeprowadził w grudniu zeszłego roku badania, które pokazały, że papierosy pali 37 proc. mężczyzn i 27 proc. kobiet w Polsce; ogółem pali 32 proc. Polaków. Jak podkreślił Posobkiewicz, 48 proc. z nich pali w obecności dzieci, rocznie rodzi się blisko 100 tys. dzieci, których matki paliły w ciąży. Palacze najczęściej uzależniają się przed osiągnięciem dorosłości.

Więcej…
 
Współpraca z Medycyną Praktyczną PDF Drukuj Email
Informujemy członków Federacji i wszystkich chorych na astmę, alergie i POCHP, że Federacja podjęła współprace z Medycyną Praktyczną. Federacja jest patronem stron poświęconych astmie astmie oskrzelowej.

logo mpMedycyna Praktyczna to wiodący krajowy wydawca literatury fachowej oraz największe polskie centrum informacji medycznej dla lekarzy. Od kilku lat rozbudowują portal mp.pl o informacje przeznaczone dla pacjentów.

Bardzo istotną część portalu internetowego Medycyny Praktycznej stanowią Poczet Lekarzy oraz Placówki Medyczne. Najważniejszym elementem Pocztu są indywidualne wizytówki lekarzy, które są miejscem do zamieszczenia wyrazów podziękowania i uznania ze strony pacjentów oraz referencji od kolegów lekarzy. Aktualnie w portalu swoje wizytówki ma już ponad 55000 lekarzy z całego kraju. W serwisie Placówki Medyczne prezentuje niemal wszystkie szpitale, przychodnie oraz gabinety lekarskie, wraz z informacjami dotyczącymi wykonywanych zabiegów, leczonych chorób oraz lekarzy przyjmujących w placówce. Obecnie bez trudu znajdziecie Państwo informacje o lekarzach specjalistach alergologii i pneumonologii blisko miejsca zamieszkania.

Współpraca z Medycyną Praktyczną to dalszy etap konsolidacji środowisk chorych i lekarzy dla dobra obu tych grup.

 
Konferencja o astmie ciężkiej 10.10.2012 PDF Drukuj Email
10 października 2012 r. chorzy na astmę ciężką alergiczną z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji prasowej po raz kolejny zaapelowali do Ministra Zdrowia o wprowadzenie programu lekowego dla tej grupy chorych. Konferencje prowadził Przewodniczący Federacji dr Piotr Dąbrowiecki a uczestniczyli w niej zaproszeni pacjenci z astmą ciężką oraz Profesor Piotr Kuna, Dyrektor Szpitala im. Barlickiego w Łodzi oraz były prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Konferencja została zorganizowana dokładnie rok po opublikowaniu przez Ministerstwo Zdrowia projektu rozporządzenia wprowadzającego program lekowy, który to projekt do dziś nie został zatwierdzony (7 października 2011 roku projekt został wysłany do konsultacji społecznych).               

10 października minął również miesiąc od wysłania przez Federację pisma do Ministra Zdrowia, na które do dziś pacjenci nie otrzymali odpowiedzi
.

Więcej…
 
Losowanie nagrody PDF Drukuj Email

Znamy juz laureata tegorocznych obchodów Światowego Dnia Spirometrii w Polsce. Zostało nim Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o. w Tuchowie przy ul. Szpitalnej 1

Losowanie odbyło się przed kamerami Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego w dniu 7 lipca 2012 , o godz. 21.45. - zobacz program

Ośrodek zostanie obdarowany spirometrem EasyOne Model 2001 ufundowanym przez firmę AeroMedika.

Serdecznie gratulujemy i jednoczesnie pragniemy przypomnieć, że proces rejestracji wyników akcji dla wszystkich uczestników trwa do 15 lipca 2012 r. Bardzo prosimy przedstawicieli placówek - uczestników akcji o wypełnienie formularza znajdującego się w zakładce Rok 2012 -> Statystyka akcji - link tutaj: 

Dane z wypełnionych formularzy stworzą ogólnopolski wynik akcji obchodów Światowego Dnia Spirometrii, który zostanie przekazany do European Lung Foundation. 


 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 następna > ostatnia >>

Strona 12 z 14

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szkolenia

Joomla extensions by Siteground Hosting