Dla lekarza

Reklama
Reklama

Polecamy publikacje

Reklama
Reklama

Kontakt

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc

Biuro:
ul. K. Promyka 5 lok. 162
01-604 Warszawa

mail: astma.federacja@gmail.com 

Konto: Kredyt Bank SA
44150010121210101466220000

Jakość życia chorych z POChP PDF Drukuj Email

W dniu 10.03.2011 w Warszawie z inicjatywy Polskiej Federacji Stowarzyszen Chorych na Astmę, Alergię i POChP odbyła się konferencja poświacona poprawie jakości życia chorych na przewlekłą obturacyjna chorobe płuc.

Lepszy dostęp do rehabilitacji oddechowej, domowej tlenoterapii i nowoczesnych leków oraz system kompleksowej opieki nad pacjentem poprawiłyby długość i jakość życia chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) zauważyli obecni na spotkaniu eksperci. Konferencje rozpoczęła Pani Jadwiga Kaminska Prezes Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia przedstawiając uczestników spotkania.

 
Więcej…
 
Dylematy modelu partnerskiego PDF Drukuj Email

11 maja 2011 r., Forum, Lekarz-Pacjent, W stronę partnerskiego modelu leczenia

Charakter relacji lekarz – pacjent jest trudny do zdefiniowania. Każdorazowo jest to relacja dwóch ludzi, dość intymna i trudna obiektywnie do zbadania. Jednak na podstawie opinii, refleksji, a także wyraźnych postulatów można wyrobić sobie pogląd  od czego zależy i jak można ją wzmocnić i kształtować.

Z pewnością jest to relacja pomocowa, oparta na nierównomiernym rozkładzie wiedzy i informacji z jednej strony i dużej dawce zaufania z drugiej. 

Więcej…
 
Wydarzenia PDF Drukuj Email

W stronę partnerskiego modelu leczenia, FORUM Lekarz-Pacjent, 11 maja 2011r., Centrum Zielna

W dniu 11 maja 2011 r.,  w Centrum Zielna przy ul. Zielnej 37 w Warszawie odbyło interesujące spotkanie - FORUM Lekarz-Pacjent, W stronę partnerskiego modelu leczenia. 
Celem spotkania było zdefiniowanie podstawowych zasad obowiązujących w relacji lekarz-pacjent, którymi kierować się mają obie strony, tak aby leczenie było skuteczniejsze, trwalsze i niosło mniejsze ryzyko powikłań. 

Więcej…
 
Wybory w Wilnie PDF Drukuj Email
W dniu 28 maja 2010 roku w cudownym, zabytkowym Wilnie, miało miejsce Walne Zgromadzenie Członków EFA, na którym byliśmy reprezentowani przez dr Piotra Dąbrowieckiego - Prezesa Federacji. Oprócz standardowego porządku obrad, zakładającego przyjęcie Raportu Rocznego Federacji, budżetu i planów na kolejny rok, uczestniczyliśmy w wyborach nowych członków Zarządu Federacji.
Mamy więc, wyjątkową przyjemność poinformować Państwa, że nową Wiceprezes European Federation of Allegy and Airways Diseases Patients Association została jednogłoście wybrana Pani Christine Rolland z Francji.
Nowym członkiem Zarządu została Pani Lina Buzermaniene z Litwy.
 

Christine Rolland - nominowana przez Stowarzyszenie Astmy i Alergii z Francji. W Stowarzyszeniu pełni funkcję dyrektora zarządzającego. Członkini Zarządu i zastępca skarbnika Francuskiej Federacji Alergologicznej - French Federation of Allergology (FFAL).

Lina Buzermaniene
- nominowana przez Litewska Radę Klubów Astmy, z wykształcenia biblitekarz, honorowy członek Litewskiej Rady Przedstawicieli Organizacji Pacjentów, działająca w licznych projektach europejskich, obecnie w komisjii etycznej U-BIOPRED.
 
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc PDF Drukuj Email
POChP jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych z wszystkich i najczęstsza przewlekłą chorobą układu oddechowego. Uważa się, że na POChP w Polsce choruje ok. 10% mieszkańców po 30. roku życia, czyli ok. 2 mln osób. Spośród chorych na POChP 90% stanowią palący papierosy obecnie lub w przeszłości, połowa spośród pozostałych 10% - to bierni palacze (np. niepalące żony palących mężów), a ok. 1% chorych ma genetycznie uwarunkowany niedobór alfa1-antytrypsyny; w tej grupie osób choroba rozwija się wcześniej niż u pozostałych chorych. Około 20 - 30% spośród palących tytoń (papierosy ale także fajkę i cygara) zachoruje na POChP, spośród pozostałych palących - wiele osób na inne choroby.
Więcej…
 
POChP – choroba wielonarządowa PDF Drukuj Email
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) rozpoczyna się w płucach, ale jej skutki są widoczne w innych narządach. Im dłużej trwa, tym większe spustoszenie powoduje w całym organizmie.
POChP rozpoznaje się najczęściej u osób po 40. roku życia – aktywnie palących tytoń lub takich, które wcześniej paliły przez wiele lat. Czynnikiem ryzyka rozwoju tej choroby jest również bierne palenie. Wnikający do płuc dym tytoniowy wywołuje nadmierną odpowiedź obronną organizmu – przewlekłe zapalenie prowadzące do włóknienia małych dróg oddechowych i uszkodzenia miąższu płucnego (rozedma). W tych procesach uczestniczą liczne komórki zapalne. Pojawia się nadmiar makrofagów, limfocytów T CD8, neutrofilów. Ich obecność przyczynia się do rozwoju zmian patomorfologicznych. Zwiększa się ilość komórek kubkowych w drogach oddechowych oraz powiększają się gruczoły warstwy podśluzowej, co prowadzi do wydzielania nadmiernej ilości śluzu. Pojawia się zjawisko metaplazji płaskonabłonkowej, prowadzące do rozwoju zmian nowotworowych.
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 następna > ostatnia >>

Strona 14 z 14

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szkolenia

Joomla extensions by Siteground Hosting